Koncert opery k zahájení sezony. Divadlo J. K. Tyla v Plzni přilákalo další světové operní hvězdy

Plzeňská opera zahájí letošní, již 151. sezónu opět slavnostním koncertem. Bude se konat v sobotu 5. září od 19 hodin ve Velkém divadle. Po vzoru velkých evropských operních domů se během večera představí všechny operní premiéry následující sezony a také hosté, kteří budou letos v DJKT účinkovat. Koncertem bude provázet ředitel Martin Otava a šéf opery Tomáš Pilař.

Vedle Mexičana Rafaela Alvareze či Itala Paola Lardizzone bude letos hostovat v plzeňské opeře také věhlasná maďarská sopranistka Csilla Boross a barytonista Vladimír Chmelo, který je v současné době jedním z mála Čechů pravidelně vystupujících i v Metropolitní opeře v New Yorku. Oba nové hosty bude moci plzeňské publikum slyšet ve Verdiho opeře Macbeth, která bude mít premiéru 2. dubna 2016 ve Velkém divadle. Mimořádnou příležitost setkat se s oběma světově uznávanými pěvci a ocenit jejich schopnosti mohou ale Plzeňané již na začátku sezóny, a to právě na Zahajovacím koncertu opery.

„Csilla Boross se představí s velmi slavnou a náročnou árií z finále opery Macbeth. Právě Lady Macbeth považuje sama pěvkyně za svou nejlepší roli a proslavila se s ní po celém světě,“ uvádí šéf opery Tomáš Pilař. „V titulní ženské roli opery Čarostřelec uslyšíme vynikající sopranistku Petru Šimkovou Alvarez, na koncertě zazpívá árii Agáty ze třetího dějství. Edgara ztvární Rafael Alvarez, který je již stálým hostem DJKT, a Fidélii přední sólistka plzeňské opery a loňská držitelka Ceny Thálie Ivana Veberová,“ vyjmenovává Tomáš Pilař.

Čarostřelec, Edgar, Romeo a Julie, Macbeth. To je výčet nejvýznamnějších nových titulů, na které se mohou letos těšit příznivci opery. „Program letošní sezóny je propojen pomyslnou červenou dramaturgickou nití s názvem „Tajemství a mystéria“. Tento motiv v sobě mají všechny letošní premiéry,“ prozradil Tomáš Pilař.

 

Csilla Boross

Vystudovala hru na klavír a posléze zpěv na Akademii hudby Ference Liszta v Budapešti

V roce 2009 získala Cenu Thálie za Madama Butterfly. Mimojiné účinkovala s obrovským úspěchem v inscenaci Verdiho opery Nabucco v římském Teatro Dell´Opera pod vedením legendárního dirigenta Riccarda Mutiho. Její výkon v roli Abigail reflektovala přední evropská média se superlativy. Csilla Boross byla ohodnocena jako pěvkyně „s absolutně bezchybnou technikou“. Dostalo se jí dokonce označení „jedné z nejvýznamnějších verdiovských pěvkyň“.

 

Vladimír Chmelo

Absolvent brněnské JAMU a držitel ceny Thálie, Jeho hvězdná kariéra odstartovala vítězstvím pěvecké soutěže Feruccia Tagliaviniho v rakouském Grazu v roce 1998. V té době měl již za sebou několikaleté působení v Národním divadle v Brně, kde si vytvořil základ svého operního repertoiru. Poté se stal vyhledávaným interpretem italských a francouzských oper.

Pravidelně účinkuje na významných evropských scénách (Hamburk, Berlín, Graz, Salcburk, Janov, Miláno), ale i v Metropolitní opeře New York. V rámci milénia zpíval ve Vatikánu na koncertě pro papeže Jana Pavla II. titulní part Lisztova oratoria Kristus.  (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *