Kolektivní vyjednávání: Mzdy v kraji porostou v průměru o dvě procenta

Bitva mezi zaměstnavateli a odbory o benefity a o růst mezd právě vrcholí. Jednání jsou složitější a napjatější než dříve, i když produkce podle ekonomů roste. Ještě v prosinci to vypadalo, že se kolektivní smlouvy mezi vedením a zástupci odborů podepíší do konce ledna, mnohde se tak dosud nestalo.

Podle šéfa největší odborové centrály v Plzeňském kraji – Českomoravské konfederace odborových svazů – Jindřicha Brabce prozatímní výsledky vyjednávání hovoří o tom, že výplatnice zaměstnanců firem s odborářskou podporou si letos polepší o zhruba dvě procenta. To potvrzují personální šéf Škody Trasportation Lumír Tesař i předseda tamní odborové organizace Škoda Dopravní technika Milan Šubrt. “Jednáme letos o navýšení o dvě procenta, ačkoliv máme dvouletou kolektivní smlouvu s platností do prosince 2016,” říká Lumír Tesař. Škoda Trasportation má zhruba 1400 zaměstnanců a v odborech je jich asi pět stovek. Podle odboráře Milana Šubrta by firma měla zvýšit mzdy mnohem víc, jinak se obává, že bude přicházet o zaměstnance typu svářeč a podobně.

V Diossu Nýřany začali o platech vyjednávat v listopadu. Navrhovali zvýšení o tři procenta. Skutečnost je ale poloviční – zvýšení o 1,5 procenta. “Navrhovali jsme také zvýšení příspěvku na penzijní spoření pro zaměstnance ze čtyř na pět set korun, ale neuspěli jsme vinou řady změn ve firmě,” říká šéfka tamních odborů Sylva Kaslová. Ještě hůř dopadli lidé v energetické společnosti ČEZ. “Podle nové kolektivní smlouvy je u zaměstnanců v regionu Západ navýšení mezd nula,” potvrzuje předsedkyně jedné se sedmi odborových organizaci ČEZ v západních Čechách Libuše Frcalová. Naopak na větší výplatu se mohou těšit v Evobusu Holýšov. Tam si v průměru přilepší o 4,1 procenta.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *