Karlovarský kraj otevře v Nejdku druhé „COVID centrum“. Hejtmanství prosí o pomoc zdravotníky z regionu

Péči o pacienty nakažené COVID-19, pro které již nebudou stačit kapacity v nemocnicích v Karlovarském kraji, bude zajišťovat další „COVID centrum“. To první již funguje na základě dohody Karlovarské krajské nemocnice v Nemocnici v Mariánských Lázních v počtu 39 lůžek. Druhé kraj zprovozní v Zařízení následné rehabilitační a hospicové péče (REHOS) Nejdek, kde by mělo být připraveno 66 lůžek. Potvrdil to dnes hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis s tím, že klíčové bude zajistit další zdravotnický personál, který se bude o nemocné starat.

„Trend je stejný po celé republice, stále stoupá počet nakažených lidí a lůžka v nemocnicích se rychle zaplňují. Z toho důvodu jsme si vyžádali posouzení statika k tomu, zda je možné odložit plánované stěhování klientů z Domova pro seniory v Perninku do REHOS Nejdek, které jsme chystali kvůli špatnému stavu budovy v Perninku na listopad. Podle odborníka je možné stěhování odložit na leden 2021. Díky tomu můžeme prostor využít pro pacienty nemocné COVID-19, kteří zde budou mít kyslík a další potřebné vybavení. Zásadní teď ale pro nás bude zajistit zdravotnický personál. Potřebujeme minimálně 10 sester bez specializace a 15 dobrovolníků na další práce související s péčí o pacienty,“ uvedl hejtman Petr Kubis.

Hejtman zdůraznil, že se s prosbou o pomoc obrací na všechny zdravotníky včetně těch z lázeňských zařízení, ale i na mediky. „Vyzýváme všechny zdravotnické pracovníky, kteří by byli ochotni pomoci, aby se zapojili do práce, protože situace je opravdu vážná. Zájemci ať neprodleně napíší na email zdravotnici@kr-karlovarsky.cz určený právě pro tyto potřeby. Dále mohou také volat na telefonní číslo: 607 047 350, a to i o víkendu 17. a 18. října, pak v pracovní dny od 7.00 do 18.00 hodin. Kdyby se nám personál nepodařilo zajistit, musel bych přikročit k nařízení pracovní povinnosti u těchto vybraných profesí, ale pevně věřím, že lidé budou na naši výzvu slyšet a pomohou,“ řekl hejtman s tím, že další nábor dobrovolníků provádí společnost Instand. Zástupci kraje také jednali s předsedou Svazu léčebných lázní ČR Eduardem Bláhou a krajským šéfem Asociace hotelů a restaurací ČR Janem Kronikou o možnosti oslovit zdravotní sestry pracující právě v lázeňských zařízeních.

Podle ředitelky REHOS Nejdek Olgy Pištejové má zařízení k dispozici už nyní 34 lůžek. „Pro péči o covidové pacienty máme připraveno 34 lůžek, dalších 32 bylo původně určeno pro klienty z Domova pro seniory v Perninku, ty by se teď tedy po dovybavení prostor rovněž využily pro lidi s nákazou. Celkem bude mít „covidové centrum“ 66 lůžek,“ vyčíslila Olga Pištejová.

Zdroj: Karlovarský kraj, ilustrační foto REHOS

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *