Kardinál Giafranco Ravasi přivezl do Plzně pozdravy od papeže Františka

Pozdravy papeže Františka i cennou pečeť od Papežské rady pro kulturu předal dnes vedení města na radnici v Plzni kardinál Giafranco Ravasi. Jako jednoho z letošních nejvýznamnějších hostů jej přijal primátor města Martin Zrzavecký spolu s dalšími členy vedení města. Tématem setkání byla spolupráce radnice a plzeňského biskupství i projekt Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

„Spolupráce města Plzně a biskupství je pro nás velkým příkladem. Tato harmonie dvou institucí je významná právě v této době a situaci, která pro Evropu není jednoduchá,“ uvedl Giafranco Ravasi, jenž je v Plzni poprvé, a na přijetí jej doprovodil plzeňský biskup František Radkovský. Podle kardinála odlišnost moci neznamená oddělenost. Na důkaz spojení církve a města předal primátorovi pečeť, na níž je zachycena žena, která čte knihu a drží pochodeň, jde o takzvanou eritrejskou Sibylu moudrosti.

 

Podle kardinála je Plzeň důležitým městem nejen z toho důvodu, že zde funguje dialog mezi církevní a civilní oblastí, ale také proto, že je Evropským hlavním městem kultury. „O kulturu vaší země jsem se vždy zajímal,“ řekl kardinál. Zmínil například svůj zájem o spisovatele Franze Kafku a jeho dílo, kulturní prostředí České republiky pak prý poznal například i prostřednictvím italského spisovatele Angela Maria Ripellina a jeho díla Magická Praha. „Pokud jde o ekumenický aspekt, zabýval jsem se teologií Jana Husa,“ doplnil Giafranco Ravasi, který je prezidentem Papežské rady pro kulturu.

 

„Spolupráce mezi církví a plzeňskou radnicí funguje na velmi přátelské a úzké bázi. Je to zásluha otce biskupa,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký. Podle něj si město velmi váží plzeňského biskupa Františka Radkovského. „Mohu-li to tak říci, tak jsme na jedné vlně. Nacházíme se nyní ale ve velmi složité době, Evropa zažívá, co neočekával nikdo. Jako město kultury hovoříme o kultuře hodně, ale události posledních dní nás nutí se více zabývat otázkou hodnot, které si budovala Evropa po dlouhá staletí,“ doplnil primátor. Zmínil zejména hodnoty rodiny, společnosti. „Musíme mít vize, přání, ale musíme také respektovat hodnotu svobody,“ řekl. Za město, tedy i za všechny Plzeňany, předal kardinálovi Pečeť města Plzně.

 

Při setkání, kterého se zúčastnili také náměstci Martin Baxa, Petr Náhlík, Pavel Kotas a radní Helena Matoušová, poděkovalo vedení města kardinálovi za podporu projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. „Když se Plzeň chystala na titul, požádali jsme pomocí otce biskupa a velvyslance u Svatého stolce o požehnání naší kandidatury Svatým otcem,“ připomněl Martin Baxa. Ten se také v prosinci 2010 účastnil přijetí u papeže.

 

Kardinál Giafranco Ravasi je odborník v biblických vědách a pracoval jako biblický archeolog v Sýrii, Iráku, Libanonu a Turecku. Jako prezident Papežské rady pro kulturu vyniká snahou o dialog s lidmi otevřenými pro hledání duchovního rozměru skutečnosti. V Plzni se zúčastnil i společného obědu s vedením města, odpoledne má na programu od 15:30 hodin přednášku na téma Křesťanské kořeny evropské kultury a její budoucnost, večer navštíví Velké divadlo. V sobotu od 8 hodin bude kardinál společně s biskupem Františkem Radkovským celebrovat v katedrále sv. Bartoloměje mši svatou, v 10 hodin pak navštíví výstavu v galerii Masné krámy. Následně si prohlédne Plzeňský Prazdroj.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *