Jsme tady a žijeme! Křičí do světa nová premiéra DJKT – Jednou hole, jednou na nože

Skvělé herecké výkony, černý humor i téma k zamyšlení – to vše přináší hra Anity Augustin Jednou hole, jednou na nože, kterou Divadlo J. K. Tyla uvede jako první divadlo v republice. Dynamická groteska vypráví o čtyřech postarších dámách, které čelí obvinění z napadení ministryně sociálních věcí, a je jako stvořená pro Janu Kubátovou, Moniku Švábovou a Apolenu Veldovou. Přední herečky plzeňského činoherního souboru pak skvěle doplňuje hostující Veronika Janků, další role ztvárňuje Matyáš Darnady. Česká premiéra se odehraje 29. října 2022 na Malé scéně s překladem Ivy Michňové a v režii Aminaty Keity.

Spisovatelka Anita Augustin se narodila v roce 1970, vystudovala divadelní vědu, filozofii a němčinu na vídeňské univerzitě, ve studiích pak pokračovala i v New Yorku a Londýně. V současnosti působí jako úspěšná dramaturgyně předních rakouských a německých scén. Vlastní románovou předlohu z roku 2012, kterou byli nadšeni čtenáři i recenzenti a která bohužel není přeložena do češtiny, převedla do divadelní dramatizace sama autorka.

„Anita Augustin bez servítek a s černým humorem cupuje na kusy obrazy vlídných stařenek smířených s životem i nastupující demencí. Hra i kniha je obžalobou civilizačních předsudků i systému, ve kterém žijeme už jako mladí, perspektivní a vydělávající daňoví poplatníci, a nakonec nevypovídá o vyhoření, které přichází až s věkem, ale které můžou znát už i teenageři. A kdo jiný by mohl rebelující seniorky ztvárnit lépe než Jana Kubátová, Monika Švábová, Apolena Veldová a Veronika Janků,“ přibližuje novou inscenaci dramaturgyně Klára Špičková.

Na výběru nového titulu pro plzeňskou činohru se podílela ve spolupráci s Klárou Špičkovou i režisérka inscenace Aminata Keita, jež s DJKT spolupracuje poprvé, nicméně její práci mohou plzeňští diváci znát z Divadelního léta pod plzeňským nebem, kde v roce 2020 režírovala autorskou hru Poslední zrnko písku. „Silný příběh, humor a kritika nastavení společnosti, ve které žijeme – to jsou věci, které mě na hře Jednou hole, jednou na nože zajímají a baví. Ženy v důchodovém věku jsou v naší společnosti menšinou. Jakmile přestanou být produktivní, odsuneme je někam na okraj. Přestaneme věnovat pozornost tomu, co říkají a chtějí. Ale ony mají stále své sny, touhy, plány a přání. Chtějí žít a přežít – přežít v systému, který s námi přestal počítat jednoduše proto, že už mu nestačíme,“ říká Aminata Keita a pokračuje: „Vedle toho jsem nadšená ze spolupráce s herečkami a Matyášem. Společně jsme hru posunuli ještě o úroveň dál a dotkli se témat jako je odpuštění, sebepřijetí nebo stud. A to všechno s humorem a nadhledem celoživotních zkušeností každého z nás. Každý tam vnáší část sebe.“ Scénu i kostýmy navrhl Michal Spratek, hudba je dílem Štěpána Krtičky, na tvorbě filmových dotáček, které jsou součástí inscenace, spolupracovali studenti Západočeské univerzity Aneta Bernhardtová a Jiří Kesl, autorem audiospotů je Jan Vlášek.

Režisérka Aminata Keita pochází z Havířova, studovala divadelní a filmovou vědu na Univerzitě Palackého v Olomouci a režii činoherního divadla na DAMU. Absolvovala v Divadle DISK inscenací Višňového sadu A. P. Čechova; divadlo rovněž převzalo její bakalářskou režii Bratrů Karamazových, která se úspěšně uváděla dva roky. Během studia se spolužáky založila generační divadelní soubor Činohra 16-20. Svou další uměleckou cestu spojila s Národním divadlem Brno, kde v české premiéře nazkoušela exkluzivní hru Ödöna von Horvátha Nikdo a adaptaci novely Jana Procházky a filmu Karla Kachyni Kočár do Vídně ve spolupráci s Filharmonií Brno. Následně v divadle Reduta nazkoušela Molièrova Amfitryona, kde dostala příležitost projevit svou tendenci k divadlu poezie a předvedla tak svůj až taneční cit pro rytmus a melodii verše. V Mahenově divadle režírovala vlastní úpravu Brechtova Kavkazského křídového kruhu, k němuž přistoupila – podobně jako k jiným hrám – s rovnováhou mezi úctou k autorovi a odvahou měnit hru pro potřeby dnešních inscenačních prostředků a diváckých potřeb. Po hostování v Plzni (Jednou hole, jednou na nože) ji dále čeká autorská inscenace Feminista psaná pro činohru Národního divadla Brno.

Martina Drbušková, foto Irena Štěrbová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *