Jízdné v plzeňské MHD se může od ledna zvýšit. Radnice o tom vážně uvažuje

V posledních letech výrazně rostou náklady na veřejnou dopravu a radnice stojí před problémem, co s tím. Zatímco před pěti lety dávalo město na dopravnímu podniku asi 800 milionů korun, dneska je úhrada prokazatelné ztráty téměř o 200 milionů víc. „Další prognózy ale ukazují, že by se částka mohla vyšplhat až na 1,2 miliardy,“ řekl primátor města Plzně Martin Baxa. Kvůli diskusi o ceně dopravy se zpozdilo i zveřejnění programového prohlášení radniční koalice.

Primátor Plzně Martin Baxa i jeho náměstek pro dopravu Michal Vozobule připouštějí, že od ledna 2020 může dojít ze zdražení MHD. “Musíme se jen reálně zamyslet nad tím, jaké jsou finanční limity města v horizontu několika let. Zjistili jsme, že je situace vážnější, než jsme měli představu,“ prohlásil Martin Baxa. Primátor i jeho náměstek se shodují v tom, že nechtějí omezovat komfort cestujících, kvalitu veřejné dopravy a její rozsah, ať už se to týká linek či zastávek.

Zdražení jízdného je jednou z možných variant řešení problému. Radnice nechce výrazně zvyšovat cenu předplatného. Je ale vysoce pravděpodobné, že by mělo od příštího roku dojít k navýšení ceny jednotlivého jízdného. „Čeká nás debata o tarifu. Myslím si, že už se velice dlouho nesáhlo na jednotlivé jízdné, které je dnes podprůměrné v rámci srovnatelných měst v České republice,“ uvedl náměstek  Vozobule. „Viděl bych jako minimum zdražení o dvě koruny, ale jsme na začátku. Nicméně vůle ke zvýšení je a asi je to i nutnost,“ podotkl Vozobule. V příštím roce by ale měly být zachovány výhody zavedené letos – jízda zdarma pro děti do 15 let a poloviční sleva pro občany pobírající peněžitou pomoc v mateřství či rodičovský příspěvek nebo osoby na mateřské či rodičovské dovolené.

Ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *