Jednoduchý recept na život: dodržovat pravidla

Praktický lékař může jako první poznat řadu rizik, která vám hrozí, přestože necítíte žádné obtíže. Proto jsou důležité pravidelné preventivní prohlídky, které by měl každý dospělý absolvovat minimálně jednou za dva roky. Při běžné rutině lze snadno zkontrolovat základní hodnoty a fungování těla, případně zaznamenat varovné signály a zamyslet se, co dál.

Přestože návštěva praktického lékaře zabere maximálně půlhodinu času, podle průzkumů na preventivní prohlídky chodí zhruba pětina Čechů. Navíc řada dospělých nemá ani svého praktického lékaře. Na preventivní prohlídku má každý dospělý Čech bezplatně nárok jednou za dva roky, je totiž plně hrazena zdravotní pojišťovnou a obsahuje rozbor krve a moči, orientační kontrolu zraku a sluchu, měření krevního tlaku, vyšetření mízních uzlin, štítné žlázy, žil dolních končetin, stavu pokožky, pohmatové vyšetření břicha, poslech srdce a plic. Pokud je vám více než 45 let, měl by vám lékař změřit i hladinu cukru v krvi a probrat s vámi onkologickou prevenci. Na těchto prohlídkách se také kontroluje platnost očkování proti tetanu.

Krevní tlak leccos napoví
Jedním z ukazatelů případných zdravotních rizik, především nemocí srdce a cév, mohou být naměřené hladiny krevního tlaku. Paradoxem je, že ač až 50 tisíc lidí ročně v ČR umírá na některou z kardiovaskulárních chorob, své hodnoty krevního tlaku nezná až 25 % Čechů. S touto skutečností se setkávají i praktičtí lékaři z Plzně, kteří ve svých ordinacích krevní tlak pacientům nejen pravidelně sledují, ale snaží se pátrat v rodinné anamnéze a upozorňovat i blízké pacientů s hypertenzí, aby o své zdraví začali pečovat.

Cévy jsou časovanou bombou
Většinou je příčina vysokého krevního tlaku neznámá, ale jistou roli může sehrát genetická dispozice. Je proto důležité znát, hlavně u mužů, zda někdo nezemřel na infarkt myokardu, neprodělal cévní mozkovou příhodu nebo netrpí aterosklerózou (bytnění cév, ztráta pružnosti, ucpávání a snížená průchodnost). Dlouhodobě vysoký krevní tlak aterosklerózu způsobuje. Je tedy třeba zahájit okamžitou léčbu, změnit životní styl a klienta odeslat na vyšetření ke specialistovi kardiologovi.

Každodenní péče patří praktikům
Po vyloučení závažných změn na srdci a cévách, mohou o své pacienty dlouhodobě pečovat praktici.  Praktický lékař v Plzni nabízí pravidelná kontrolní měření krevního tlaku a sleduje, zda pacient dodržuje doporučení, která předepsal on nebo jeho kolega kardiolog či internista. Pohyb, zdravá strava, nekouřit a konzumovat co nejméně alkoholu. Jednoduchá pravidla, která dokáží hodně. Soustavným dodržováním medikamentózní léčby a režimových opatření se dá léta předejít náhlým srdečním příhodám.

I

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *