Jeden nezvládal školní látku, druhý měl problémy s češtinou. Pomohla plzeňská Tady a Teď. Staňte se také jejími hrdiny

Školní látku nezvládal, paní učitelka si byla v pololetí téměř jistá, že bude muset opakovat hned první třídu. Ve druhém pololetí ale nastal obrat. Pětky a poznámky vystřídaly jedničky, dvojky a také pochvaly od učitelky. Takovou změnu v minulém školním roce zařídil hrdina – jeden z dobrovolníků plzeňské Společnosti Tady a Teď.

Organizace aktuálně hledá dobrovolníky nové. Stačí mít pár hodin týdně čas a hrdiny se můžete stát také. „Je důležité si uvědomit, že ne všechny děti mají svůj vlastní pokojík a psací stůl pro přípravu domácích úkolů, ani rodiče, kteří by jim mohli s učením pomáhat. Bydlí totiž třeba na ubytovně v jedné místnosti s celou rodinou, jiné žijí jen s matkou, která tak tak zvládá zajištění základní péče o děti, když musí chodit do dvou mizerně placených zaměstnání naráz. Právě takovým dětem pomáháme společně s dobrovolníky s učením,“ vysvětluje Miroslav Gažák, ředitel Společnosti Tady a Teď.

Složité situace, ve kterých se děti mohou vyskytnout, přibližuje na příběhu desetiletého klučiny. Jeho rodina se loni přistěhovala ze zahraničí. „Byl přeřazen o dvě třídy níže a z českého jazyka byl klasifikován až v srpnu, a to nedostatečnou,“ přibližuje ředitel společnosti. S dobrovolnicí se pak učil třikrát týdně. „Nerozuměl vůbec tomu, proč by měl chodit o dva roky níže. Reparát se mu povedl. Po stěhování rodiny následoval i přestup na jinou školu, kde již nedostal z českého jazyka horší známku než chvalitebnou,“ vypráví Miroslav Gažák.

Hoch se doučuje s dobrovolnicí i nadále. Dobrovolníci pomáhají organizaci zpravidla jednou týdně a doučují dítě přímo u něj doma. „Konkrétní dítě vybíráme společně s dobrovolníkem tak, aby dobrovolníkovi vyhovoval věk dítěte i doučované předměty. Jsme si vědomi, že si dobrovolníci v některých situacích nemusí vědět rady a součástí spolupráce je tak i vzdělávání a pravidelná podpora ze strany našich pracovníků,“ vysvětluje Miroslav Gažák. Zájemcům, zejména studentům, pak organizace nabízí i potvrzení o praxi, které jim může v budoucnu pomoci při shánění zaměstnání.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *