Jana Havrdová a Přemysl Švarc lákali předškoláky na sport

Současná dětská generace trpí nedostatkem pohybu, děti tráví spoustu času v lavicích a vysedáváním u počítačů. A právě proto vznikl projekt Pohyb 1P, který se zaměřuje na zjištění pohybové úrovně pětiletých dětí (předškoláků) a snaží se v nich zábavnou formou povzbudit pozitivní vztah ke sportu.

Projekt Pohyb 1P funguje již od roku 2008 především v mateřských školách v Plzeňském kraji, ale vzhledem k zájmu o tuto aktivitu se konal i na dalších místech ČR (např. v Brně, Českých Budějovicích atd.) V roce 2016 se v Plzni resp. Plzeňském kraji uskuteční jednotlivé akce projektu Pohyb 1P v téměř 30 školkách. To vše je možné díky tomu, že na projektu spolu s Nadací sportující mládeže spojily síly i další významné tuzemské nadace – Nadace RSJ a Nadace ČEZ. Pohyb 1P probíhá také za podpory města Plzně a městských obvodů Plzeň 1, 3, 4, Křimice a Lhota.

S dětmi se v 5. MŠ v Plzni se v rámci projektu setkali Jana Havrdová, dvojnásobná mistryně světa ve fitness step, moderátorka pořadu Sama doma v České televizi, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, prezidentka mezinárodní organizace sportovního aerobiku, fitness a hip hop FISAF International a Přemysl Švarc, olympionik, český reprezentant v triatlonu.

S přestupem na základní školu se mění denní režim dětí, které najednou podstatnou část dne prosedí, nezbytné pohybové aktivity se výrazně sníží. Pravidelné pohybové aktivity přitom jsou prevencí před neustále stoupajícím podílem dětí s nadváhou či obezitou.

Aby pohybové aktivity mohly být konkurencí k hraní her na počítačích a tabletech, musí mít pro děti zábavnou a poutavou formu. Právě proto Nadace sportující mládeže ve spolupráci s odborníky ze Západočeské univerzity v Plzni připravila testy evokující pohybové dovednosti zvířátek jako např. kráčející čáp, skákající žába, hbitý zajíc nebo šikovný lachtan.

Jednotlivá cvičení byla sestavována ve spolupráci s odborníky z vysokých škol a děti si je vyzkouší formou jednoduchých a zábavných her. Po cvičení dostávají pamětní diplom a další drobné dárky, rodiče ještě tentýž den obdrží vyhodnocení výsledků (s množstvím užitečných informací včetně přehledu o pohybových dovednostech svého dítěte) a také další materiály informující o možnostech sportovních aktivit v místě bydliště, doporučení týkající se správného stravování atd. Díky tomu se mateřské školy i rodiče mohou snažit ovlivnit nevhodné návyky dětí ještě před vstupem na základní školu.

Projekt Pohyb 1P chce rozhýbat děti i jejich rodiče

František Berka, předseda správní rady Nadace sportující mládeže, říká: „Jsme přesvědčeni, že rodiče by se měli ještě před vstupem dítěte do základní školy dozvědět o úrovni pohybových dovedností a nutnosti kvalitního tělesného rozvoje. Nejlépe prostřednictvím sportu. Zároveň považujeme za nutné upozornit na možná zdravotní ohrožení včetně zákeřného dopadu nadváhy či obezity.“

 

Proč jsme se rozhodli podpořit projekt Pohyb 1P:

Lenka Eckertová, ředitelka Nadace RSJ: “Nadace RSJ vyhledává a podporuje projekty, které jsou postaveny na aktivním přístupu a zodpovědnosti. Projekt 1P Nadace sportující mládeže je jedním z nich. Má pevné základy, tedy věříme, že skutečně povede děti a jejich pečující dospělé ke zdravějšímu způsobu života.”

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *