Jakub Jan Ryba ve světové premiéře v Plzni. Opera vznikla na zakázku plzeňského divadla

Dramatický osud skladatele Jakuba Jana Ryby se stal námětem opery Miroslava Kubičky. Ve světové premiéře ji uvede Divadlo J. K. Tyla v Plzni na jevišti Velkého divadla, v sobotu 14. října. Inscenace  Jakub Jan Ryba v režii šéfa operního souboru Tomáše Pilaře a v hudebním nastudování Jiřího Štrunce připomene život a dílo autora České mše vánoční, jehož život byl spjat se západočeským regionem – narodil se v Přešticích a za svůj opus Stabat Mater byl jmenován čestným občanem města Plzně.

Autor napsal operu přímo na zakázku pro plzeňské divadlo. To tak plní jeden ze svých plánů – každé dva roky uvést na jeviště velké stěžejní dílo spojené s regionem. Připomeňme jen inscenaci Plzeň 1953 nebo hnu o Emilu Škodovi a jeho rodině.

Jakub Jan Ryba (1756–1815) nebyl jen autorem slavné „Hej, mistře“, vytvořil rozsáhlé a žánrově rozmanité dílo, byl také hudebním teoretikem a osvícenským pedagogem. Od roku 1788 působil jako kantor v Rožmitále pod Třemšínem, kde také tragicky a dobrovolně odešel z tohoto světa. Jeho působení v rožmitálské škole bylo poznamenáno častými spory se zdejším farářem a s rodiči, kterým škola připadala nadbytečná a raději děti používali jako pracovní sílu.

Dramatickým osudem Jakuba Jana Ryby se nechal inspirovat renomovaný současný skladatel Miroslav Kubička. „Na opeře jsem pracoval více než deset let, ale myšlenku na ni jsem nosil v hlavě mnohem déle,“ říká skladatel, jenžpro divadlo získal unikátní hudební nástroj. „Domnívám se, že Ryba se nechal inspirovat zvukem pastýřské trouby, který denně slýchal. V opeře používám motiv konkrétního pastýřského vytrubování z Rožmitálska, abych navodil tu správnou atmosféru. Našel jsem výrobce pastýřské trouby na Slovensku a pak jsem také hledal interpreta, který na něj dovede zahrát,“ prozrazuje Miroslav Kubička. Ten také v opeře cituje konkrétní Rybovy skladby:„Například ve vypjaté chvíli, když Rybovým zemře dítě, jsem ocitoval jednu z jeho Pohřebních písní. Na začátku opery je scéna, kdy Ryba komponuje Vánoční píseň, jejíž originál mi poskytli v Českém muzeu hudby.

Autorem libreta je dramatik, libretista a režisér Jaroslav Gillar, někdejší umělecký šéf Divadla Na Zábradlí, který v emigraci tvořil na mnoha scénách ve Švýcarsku.

Režisér Tomáš Pilař chce společně s výtvarníkem Alešem Valáškem co nejvíce přiblížit duch doby, ve které Ryba žil a tvořil. „Myslím, že se inscenace bude líbit každému, kdo má rád film Babička nebo seriál F. L. Věk. Kostýmy jsou navrženy podle dobových střihů, ale jsou ušity z úpletu, aby evokovaly zimní období, kdy se děj odehrává. Sníh na scéně vykouzlí projekce v kombinaci s vločkami vyrobenými ze speciálního papíru,“ říká režisér. Na scéně se objeví zajímavý hudební nástroj – pastýřský roh. Ten nechalo divadlo vyrobit speciálně pro tuto inscenaci.

V titulní roli Jakuba Jana Ryby alternují Tomáš KořínekJaroslavem Březinou, jeho ženu Annu ztvární Ivana Veberová nebo Petra Alvarez Šimková.

 Obsazení

Hudební nastudování: Jiří Štrunc

Dirigent: Jiří Štrunc, Jakub Zicha

Režie: Tomáš Pilař

Scéna a kostýmy: Aleš Valášek

Světelný design: Antonín Pfleger

Projekce: Petr Hloušek

Dramaturgie: Zbyněk Brabec

Sbormistr: Zdeněk Vimr

Hudební příprava: Maxim Averkiev, Ahmad Hedar, Martin Marek

 

Jakub Ryba: Jaroslav Březina, Tomáš Kořínek

Anna, jeho žena: Petra Alvarez Šimková, Ivana Veberová

Kašpar Zachar, rožmitálský farář: Richard Haan, Jiří Kubík

František Česaný, kaplan: Jan Ondráček, Václav Sibera

Jan Antonín Tichý, správce: Pavel Horáček, František Zahradníček

Tichá, jeho žena: Ivana Klimentová, Jana Piorecká

Pavla, jejich dcera: Zuzana Kopřivová, Radka Sehnoutková

Prokop Pokorný, radní: Martin Štolba, Dalibor Tolaš

Pokorná, jeho žena: Adéla Skočilová, Ivana Šaková

Václav Stránský, starosta: Pavel Horáček, Ivo Hrachovec

Ulovec, vysloužilec: Pavel Klečka, JevhenŠokalo

Ulovcová: Jana FoffTetourová

Jan, jejich syn: Francisco Alvarez Nava, Jaromír Dezort

Jan Malbohan, písař: Marek Pavlíček, Jaroslav Someš

František Xaver Stark: Zbyněk Brabec, Jan Ježek

Pastýř: Jakub Hliněnský, Marek Pavlíček

Sbor a orchestr opery DJKT

 

Na snímku Martiny Root jsou Ivana Veberová (Anna, Rybova žena), Marek Pavlíček (Pastýř), Jaroslav Březina (Jakub Jan Ryba)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *