Jak volí lidé v karanténě a v izolaci? Vše, co byste o tom měli vědět

Lidé v karanténě a izolaci budou moci v letošních  volbách do zastupitelstev krajů a do 1/3 Senátu využít pro odevzdání hlasovacích lístků Drive-in centra nebo se zaregistrovat k hlasování do zvláštní přenosné volební schránky. Ostatní možnost odevzdání hlasovacích lístků se nemění.

Pro ty voliče, kterým byla nařízena izolace či karanténa v souvislosti s nákazou novým typem koronaviru jsou pro odevzdání hlasovacích lístků v podzimních krajských volbách speciální možnosti, jak toto provést.

Drive-in centra

Jde o volební stanoviště, kam má každý obyvatel kraje, kterému byla nařízena karanténa nebo izolace, možnost přijet vlastním vozem a skrze okénko odevzdat obálku s hlasovacími lístky poté, co bude ověřena jeho totožnost. Na každém tomto stanovišti bude čtyřčlenná volební komise, která se skládá z trojice příslušníků AČR a jednoho úředníka. Všichni členové komise budou mít odpovídající ochranné prostředky.

Hlasování v Drive-in centrech bude probíhat pouze ve středu 30. 9. 2020 od 7 do 15 hodin. Hlasování v tomto případě zákon neumožnuje prodloužit. Seznam Drive-in center v regionech najdete ZDE.

Zvláštní přenosná volební schránka

Možnost využít hlasování do zvláštní přenosné volební schránky mají pouze ti voliči, kterým byla nařízena karanténa či izolace a nemají možnost se dostat vlastním vozem do Drive-in centra. Pro tuto možnost je nutné požádat o zajištění tohoto způsobu hlasování krajský úřad, v tomto případě KÚPK, který zajistil pro tyto účely speciální telefonní linky. Zaregistrovat se pro tuto možnost volby lze každý všední den, a to nejpozději do čtvrtka 1. 10. 2020 do 20 hodin. Telefonní čísla  a časový harmonogram registrace najdete ZDE.

Volby touto formou budou probíhat v řádném termínu 2. – 3. 10. 2020.

Volební místnosti

Odevzdání hlasovacích lístků ve volebních místnostech oprávněnými voliči dle příslušného místa bydliště zůstává v platnosti beze změn. V jednotlivých místnostech budou tentokrát přísná hygienická opatření. Voliči musí mít roušku, na místě bude k dispozici dezinfekce. Členové komise budou mít taktéž odpovídající ochranné prostředky a budou v dostatečném odstupu dezinfikovat místa s volebními schránkami.

Volby ve volebních místnostech budou probíhat v řádném termínu a čase, a to v pátek 2. 10. 2020 v době 14 – 22 hodin a v sobotu 3. 10. 2020 od 8 do 14 hodin.

Veškeré informace k volbám do krajských zastupitelstev a 1/3 Senátu najdete na webu Plzeňského kraje ve složce VOLBY 2020 (modrá kostka) ZDE.

Zdroj: Plzeňský kraj, ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *