SERIÁL: Jak postupovat při koupi bytu? II. díl – spolupráce s realitní kanceláří, nebo koupě vlastními silami

Přemýšlíte, že koupíte byt? Nevíte, jak postupovat? Na co si dát pozor? Je vůbec pro koupi bytu vhodná doba? To vše a mnohem více se dozvíte v seriálu, který připravila českobudějovická realitní kancelář Kontakt servis CZ. Druhý díl se zaměřuje na otázku, zda při hledání bytu a následné koupi spolupracovat s realitní kanceláří, nebo se o vše postarat vlastními silami. Odpovídá  Milan Černoch, ředitel realitní kanceláře Kontakt servis CZ.

Rozhodl jsem se pro koupi bytu, který ještě nemám vytipovaný. Jaký má být můj počáteční postup? Mám sledovat inzeráty třeba na internetu, nebo zajít do nějaké realitní kanceláře a domluvit se na spolupráci?

Je to samozřejmě na individuálním uvážení, ale nastíním výhody, které kupujícímu přinese spolupráce s realitní kanceláří. V první řadě by vám realitní kancelář měla dát seriózní informaci, jaké jsou vaše možnosti. Co můžete za peníze, které máte k dispozici, získat. Myslím, že se nemusíte obávat, že by vám realitní kancelář za každou cenu nutila jen byty, které má v nabídce. Ne, osobně chci, aby klient cítil podporu. Aby věděl, že mu pomůžeme najít ideální bydlení. Když si sedneme, probereme rozpočet, vybereme vhodné lokality a parametry bytu, je první důležitý krok za námi. Druhá věc, která mluví pro spolupráci s realitní kanceláří, je, že by klientovi měla zaservisovat celou koupi. Měla by být garantem obchodního případu. Jednoduše řečeno – měla by připravit a zajistit veškeré kroky koupě. Postarat se o všechno – počínaje rezervační smlouvou, přes zablokování nemovitosti, přípravu listu vlastnictví, kupních smluv, případně budoucích smluv kupních, asistenci při zástavních smlouvách (mnohdy se čerpá hypoteční úvěr), komunikaci s bankami, finančními poradci a tak dále. Kupující by měl být naprosto bez starostí, protože realitní kancelář by za peníze, které dostane, měla odvést kompletní servis.

 

Realitní kancelář tedy zajistí i koupi bytu, kterou nabízí její konkurence?

Přesně tak. Když máme představu, co náš klient žádá, spolupracujeme i s ostatními realitními kancelářemi. Vesměs to poté funguje tak, že my zastupujeme kupujícího a postup si řešíme s druhou realitní kanceláří. I v takovém případě se samozřejmě postaráme o kompletní servis. Není to o tom, že by klient musel čekat na vhodný byt, který se objeví v nabídce naší kanceláře.

 

Důležitou otázkou je, jaká je provize pro realitní kancelář, která zastupuje kupujícího. Zda ji platí kupující, nebo realitní kancelář zastupující prodávajícího?

Nemohu mluvit za ostatní, ale u nás kupující žádný poplatek neplatí, protože realitní kancelář má provizi z prodeje. Pokud kupujeme byt od jiné realitní kanceláře, funguje to tak, že se obě kanceláře domluví na podílu. Zkrátka a jednoduše – kupující má plný servis a nic ho to nestojí.

 

Když se tedy vrátím k první otázce, výhodnější je řešit koupi bytu přes realitní kancelář?

Samozřejmě si můžete byt koupit sám. Pokud jste člověk, který má dostatek času a problematice alespoň trošku rozumí, určitě sám odvedete plno práce. Právě dostatek času je totiž v tomto případě nutný. Realitní kancelář vám čas šetří a máte jistotu, že je vše správně, protože v realitní kanceláři pracují profesionálové, kteří svoji práci umí. Alespoň by tedy měli, opět nemohu mluvit za všechny realitní kanceláře… Každopádně vy jako kupující dostanete maximální komfort.

Václav Votruba

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *