Infekční klinika nabízí očkování proti nebezpečné pneumokokové infekci

Očkovací centrum Infekční kliniky FN Plzeň nabízí dospělým očkování proti pneumokokové infekci. Více informací poskytla vedoucí očkovacího centra MUDr. Alena Koubová: „Pneumokokové infekce se mohou  přenášet vzdušnou cestou a  mají různé průběhy – od lehkých respiračních onemocnění až po těžké zápaly plic a záněty mozkových plen. Pro očkování dospělých osob je určena polysacharidová pneumokoková vakcína- PPV 23 (Pneumo 23) a konjugovaná pneumokoková  vakcína  PCV 13 (Prevenar 13).

Rozdíl mezi vakcínami je především v imunitní odpovědi a  v sérotypovém pokrytí. V současné době je známo přes 100 sérotypů (druhů) pneumokoka, z nichž pouze některé způsobují u člověka závažné infekce. Vakcína PCV 13 chrání proti 13 sérotypům pneumokoka, její  imunitní odpověď  (ochrana pacienta před infekcí) je  kvalitní  a dlouhodobá. PPV 23 má větší sérotypové pokrytí (23 sérotypů), ale chrání pacienta pouze po dobu 3-5 let, je nutné přeočkování ( aplikace další dávky). Na základě doporučení našich i zahraničních společností zabývajících se očkováním  je nejlepší obě vakcíny kombinovat.

Očkovací centrum Infekční kliniky provádí očkování proti pneumokokovým infekcím na základě doporučení odborných společností  kombinací uvedených  vakcín, jejichž účinek přinese větší bendit pro pacienta: 1.očkování konjugovanou vakcínou   PCV 13 a s odstupem  2-6 měsíců 2.očkování   vakcínou  PPV 23 .

U osob nad 65 let je vakcína  PCV 13 částečně hrazena zdravotní pojišťovnou. Pacienti již nemusí docházet do zákaznických center pojišťoven pro proplacení paragonu o očkováním, ale zaměstnanci Očkovacího centra po aplikaci vakcíny zákazníkovi cenu úhrady od zdravotní pojišťovny odečtou od celkové částky za očkování. V budoucnu se předpokládá  plná úhrada vakcíny zdravotní pojišťovnou u osob s poruchou imunity .

Zájemci o očkování se mohou  objednat  v  Očkovacím centru  Infekční kliniky FN Plzeň, Edvarda Beneše 13,  tel. 377402039 (ambulance očkovacího  centra), nebo  tel. 37 740 2657 (ambulance – nepřetržitý provoz). Očkujeme každé pondělí od 12.45 do 15.00 h a každý čtvrtek od 7.00 do 15.00.hod. po domluvě možno i v jiný den.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *