Indiány Severní Ameriky představí ve čtvrtek Plzeňský literární festival

Při slově Indián si většina z nás vybaví hrdiny příběhů Karla Maye, jehož 180. výročí narození a 110. výročí úmrtí si letos připomínáme. Tvorba nejen Karla Maye, ale i dalších spisovatelů, ovlivnila představy o původních obyvatelích Ameriky u několika generací čtenářů. Plzeňský literární festival uvádí ve čtvrtek poutavou přednášku na toto téma.

Mnozí z nás si při slově Indián představí Mayova Vinnetoua nebo Posledního Mohykána Jamese Fenimora Coopera, některým se možná vybaví slavný náčelník Geronimo. Málokdo si však představí olympijského vítěze, primabalerinu, astronauta nebo dokonce ministryni vnitra. Představy většiny společnosti byly a jsou utvářeny především populární kulturou, od zmíněných literárních děl po filmy, obrazy a fotografie. Ty vytvořily archetypy „ušlechtilého“ a „krvelačného divocha“ a také mýtus o „mizejících Indiánech“. O tom, jak se liší romantické představy od skutečnosti a jaké měly a mají dopady na současný život původních obyvatel Severní Ameriky, bude přednáška a promítání fotografií Lucie Kýrové, Ph.D., historičky z katedry severoamerických studií Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Přednáška „Indiáni Severní Ameriky – fikce a skutečnost“ začíná ve čtvrtek 10. listopadu v 17:00 v Mezigeneračním a dobrovolnickém centru TOTEM, Kaznějovská 1517/51, Plzeň–Bolevec.

Plzeňská rodačka Lucie Kýrová získala doktorát v americké historii na College of William and Mary ve Virginii, USA a nyní vyučuje na Katedře severoamerických studií FSV UK. Ve svém výzkumu se zaměřuje na sociální, kulturní a intelektuální historii původních obyvatel severní Ameriky a jejich současnou situaci, mezinárodní sociální hnutí a disent. Je spolu-editorkou speciálního čísla Comparative American Studies: „Red Power at 50: Re-Evaluations and Memory” (2020) a kolektivní monografie America First: Příčiny a kontext volebního vítězství Donalda Trumpa (2020). Momentálně také pracuje na manuskriptu knihy vycházející z její disertační práce “The Right to Think for Themselves’: Native American Intellectual Sovereignty and Internationalism during the Cold War, 1950 – 1989.” Během svého dlouholetého pobytu v USA spolupracovala s komunitami původních obyvatel, například v rámci projektu veřejné historie „Piscataway Connections to the Land Project” pro Accokeek Foundation at Piscataway Park v Accokeek v Marylandu v USA. Nyní vyučuje na Katedře severoamerických studií Fakulty sociálních věd UK.

Zdroj: Plzeňský literární festival, ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *