Hubbleův teleskop oslaví v Techmanii 25. narozeniny

Hubbleův teleskop už čtvrt století umožňuje lidstvu hledět do hlubin vesmíru. Nejnapínavější kosmický příběh devadesátých let dvacátého století byl korunován fenomenálním úspěchem, který se nyní bude slavit po celém světě. K oslavám se připojila i plzeňská Techmanie.

Na slavnostní zahájení oslav zve 27. dubna v 9:30 h. „Naše science center a planetárium bylo k propagaci 25 let nejznámějšího vesmírného teleskopu ve vesmíru vybráno jako jedna z 60 institucí v Evropě. Získali jsme velkoformátovou fotografii, která bude v úvodu oslav slavnostně odhalena. Poté bude následovat zhruba 45minutová přednáška k tomuto technickému skvostu,“ říká garant planetária Tomáš Meiser. Přednášku s projekcí snímků pořízených Hubbleovým teleskopem připravil Lukáš Houška.

Fotografie o rozměrech tři krát dva a půl metru ukazuje vesmír nikoli jako černočernou temnotu prozářenou tu a tam hvězdami, ale jako prostor fascinujících barev posetý třpytivými body ve skrumážích i samostatně. Magický snímek upoutá jak zájemce o vědecké zkoumání vesmíru, tak romantické duše milující mystiku a tajemno. V Techmanii bude vystaven po celé léto, a to v prostoru restaurace, přístup k němu je tedy bez vstupného.

Hubbleův vesmírný dalekohled krouží na oběžné dráze zhruba šest set kilometrů nad Zemí. V roce 1990, přesně 24. dubna, ho sem vynesl americký raketoplán Discovery. Do vesmírného prostoru byl uvolněn 26. dubna 1990 ve 20:39 h našeho času a od té doby přispěl k řadě důležitých objevů v oblasti astrofyziky.

Markéta Čekanová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *