Holandští experimentátoři Mn’JAM a finále letošního ročníku soutěže Jazz Fruit

 V rámci festivalu Mladí Ladí Jazz proběhne již tradičně také soutěž JazzFruit podporující mladé talentované hudebníky. Letos poprvé jazzové projekty soutěží ve dvou kategoriích – zahraniční a české.Už známe finalisty letošního ročníku, kteří vystoupí ve středu 13. dubna 2017 nakoncertním večeru soutěže v klubu Jazz Dock po boku holandského multimediálního  projektuMn’JAM experiment (NL).O hlavní ceny se utká instrumentální duo Ján Fiala &Štěfan Szabó (SR), fusion projekt Ochepovsky (CZ) a Ľudové Mladistvá (SK). Vítěze pro obě kategorie zvolí odborná porota. Jejími členy jsouVáclav Vraný (Český rozhlas Jazz), Jan Gregar (ředitel Mladí Ladí Jazz), Hana Vedralová (kytary.cz) askladatel Petr Wajsar. Pátý hlas, který rozhodne o vítězích letošního ročníku soutěže, bude v rukou publika. 

 

Multimediální projekt Mn‘JAM Experiment (NL)

Holandští Mn’JAM se opírají o digitálně-vizuální performance, roztočené gramofony a elektroniku. A všechny prvky této kreativní koláže si jsou na pódiu rovny. Podstatou tvorby Mn’JAM není význam té či oné součásti, ale interakce, syntéza a vzájemné prolínání spontánně vytvářené audio-vizuality. Slova jako inovativní nebo originální jsou jen slabým přívlastkem pro vystoupení nekonvenčního kvintetu Mn’JAM, jenž dala dohromady kosmopolitní Australanka Melissa Olivieira a performer JAM. Dvojici dále doplňuje kytarista Virxilio da Silva, basista José Carlos Barbosa a bubeník TuurMoens.

Vzhledem k podstatě tvorby Mn‘JAM fanoušci na jejich první studiové album zatím čekají. O to výjimečnějším zážitkem jsou však jejich koncerty, kdy žádný není jako jiný. Zároveň se mohou hudební nadšenci těšit i na workshop, který Mn’JAM povedou 13. dubna od 14.00 v prostoru klubu Jazz Dock.

Hudebníci Ján Fiala (bicí / vibrafon) a Štefan Szabó (kytara) se žánrově pohybují na pomezí jazzu a vážné hudby. Jejich tvorbu charakterizuje zejména pestrost, ve které nacházejí interpretace svých vlastních kompozicí i děl soudobých skladatelů. Nedávno začali spolupracovat také se saxofonistkou a skladatelkou Michaelou Turcerovou.

 

Ochepovsky (CZ)

Fusion projekt skladatele a kytaristy Igora Ochepovskyho představuje autorské skladby na pomezí východní a západní kultury. Jazzová kompoziční technika se prolíná s klasickou evropskou a je spojena dohromady moderním groovem.Igor Ochrepovsky byl v minulosti oceněn například se svým projektem IMPRA čtyřmi cenami Studentské Thálie (2015).V roce 2016 vyhrál mezinárodní talentovou soutěž Money Polo Talent12 jako skladatel.Nyní v dubnu 2017 vydávásvé debutové album I’mtheWind (nekomerčně distribuované album).

 

Ľudové Mladistvá (SK)

Hudební projektĽudové Mladistvá je novinkou teprve třiadvacetiletého skladatele, klavíristy Martina Štefánika. Ve své tvorbě spojuje prvky folklóru, jazzu, vážné i energické moderní hudby. Fúze zdánlivě nesourodých prvků je však v aranžích tohoto studenta VOŠ Jaroslava Ježka v Praze velmi ojedinělá. Jeho skladby svým jedinečným rukopisem představují invenční přístup ke zpracování lidových písní. Hned od začátku fungování 9ti členné kapely Ľudové Mladistvá vzbudilprojekt zájem široké veřejnosti a na kontě má již několik ocenění –  Objev roku v soutěži talentů Bratislavských Jazzových dní a také v soutěži Nové tváře slovenského jazzu.

 

Účastníci letošního ročníku soutěže Jazz Fruit, která probíhá v rámci osmého ročníkufestivalu Mladí Ladí Jazz, budou poprvé soutěžit ve dvou kategoriích. Při finálovém hudebním večeru odborná porota udělí dvě ceny: mezinárodní a českou. Česká kapela může obsadit pozici výherce české a zároveň i mezinárodní kategorie.

 

Vítěz české kategorie získá nahrávací hodiny ve Studiu Hostivař, kde kromě nahrávky bude pořízena i video-reportáž a nafocenypromofotografie.Bude mít možnost vystoupit 20. dubna2017 v budově Českého rozhlasu v Českých Budějovicích jako předkapela David Helbock Trio (AT), ze kterého bude nahráván profesionální audio záznam, který bude navíc vysílán Českým rozhlasem. Vítězný projekt také vystoupí na podzim roku 2017v Drážďanech v rámci „Česko–německých dnů kultury“a bude mu věnována dlouhodobá mediální podpora při dalších jeho aktivitách jako např. křest CD ze strany organizátorů festivalu Mladí Ladí Jazz či recenze desky v partnerských médiích festivalu.Vítěz mezinárodní kategorie získá poukaz na nákup v hudebním obchodě kytary.cz v hodnotě 1000€ a možnost vystoupení 30. dubna2017 v rámci Mezinárodního dne jazzu s Českým rozhlasem v Paláci Akropolis. V letošním ročníku soutěže Jazz Fruit budou oceněni také držitelé druhého a třetího místa.

 

Organizátoři vybírají nejlepší jazzová uskupení, která se představí ve středu 13.dubna2017 na finálovém večeru soutěže JazzFruitv pražském JazzDocku. Odborná porota sestavená zodborníků z různých oblastí hudebního průmyslu, v jejímž čele stojí Václav Vraný z Českého rozhlasu Jazz, vybere během večera vítěze. Na prvních místech předchozích ročníkůse umístily kapelyĽubomír Gašpar Cimbal Project (SK)WezdobCollective (PL), Fanfán Tulipán, QuattroFromaggi, Wunder Bar Band, Tres Quatros čiQuintetOstrichQuartet.

——————————————————————————————————————————-

Soutěž JazzFruit probíhá v rámci festivalu Mladí Ladí Jazz 2017.

Program festivalu Mladí Ladí Jazz 2017:

2.4.2017 – BigYuki (USA) – Palác Akropolis, Praha

6.4.2017 – OranEtkin trio (USA/IL) – Jazz Dock, Praha

8.4.2017 – Bill Laurance (UK) – MeetFactory, Praha

13.4.2017 – Finále soutěže Jazz Fruit + Mn’JAM experiment (NL) – Jazz Dock, Praha

19.4.2017 – David Helbock Trio (AT) – Jazz Dock, Praha

21.4.2017 – Panzerballett (DE) – MeetFactory, Praha

26.4.2017 – Max Vandervost (BE) – Jazz Dock, Praha

28.4.2017 – Miloopa (PL) – Palác Akropolis, Praha

30.4.2017 – Mezinárodní den jazzu s Českým rozhlasem: Miroslav Vitouš, Rozhlasový BigBand – Palác Akropolis, Praha

 

Regionální koncerty festivalu Mladí Ladí Jazz 2017:

1.4.2017 – BigYuki (USA) – Jazz Tibet Club, Olomouc

3.4.2017 – OranEtkin (IL) – Kabinet Múz, Brno

20.4.2017 – David Helbock Trio (AT) – Jazz Tibet Club, Olomouc

21.4.2017 – David Helbock Trio (AT) – Budova ČRo České Budějovice

28.4.2017 – Max Vandervorst (BE) – Zámek Děčín

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *