Haydnovy hudební slavnosti už tradičně rozezní jižní Plzeňsko. Začínají 13. září v Dolní Lukavici

Haydnovy hudební slavnosti, nejstarší přehlídka tzv. staré hudby v  České republice, bude slavnostně zahájena v  pátek 13. září v  kostele sv. Petra a Pavla v Dolní Lukavici. Tam totiž začala profesionální kariéra velikána klasicistní hudby Josepha Haydna, na jehož počest se festival koná. Na letošní 27.  ročník je přichystáno 13  koncertů, které rozezvučí historické stavby jižního Plzeňska. Špičkoví čeští interpreti nabídnou posluchačům barokní, klasicistní a raně romantickou hudbu. Závěr festivalu bude patřit Plzni, kde se v  neděli 29. září v  Domě hudby uskuteční závěrečný koncert této jedinečné kulturní události.

Festival Haydnovy hudební slavnosti přináší už tradičně komorní hudbu od 17. do poloviny 19. století. Jako vždy jednotliví interpreti představí kromě známých autorů také nepříliš frekventovaná skladatelská jména a skladby, a  to vždy v exkluzivní interpretaci. „Zahájení patří tradičně Haydnově Lukavické, kterou doplní Debussyho Dva tance pro harfu a smyčcový orchestr. Skladby přednese Orchestr Konzervatoře Plzeň za již tradičního řízení dirigenta Státní opery Jiřího Štrunce. Na harfu se představí vynikající harfistka Kateřina Englichová,“ uvádí ředitel festivalu a kastelán zámku Nebílovy Milan Fiala.

„Podmanivé tóny violy da gamba, na kterou zahraje Petr Wagner v  doprovodu theorby Přemysla Vacka rozezní zámek v  Hradišti u Blovic. Písně sefardských Židů a ohnivé flamenko přivezou do Chotěšova kytarista Petr Vít, operní pěvkyně Andrea Široká a tanečnice Virginia Delgado. Plzeňský Dům hudby bude hostit závěrečný koncert, na němž vystoupí Barokní orchestr Pražské konzervatoře pod vedením dirigenta Jakuba Kydlíčka. To  jsou jen některé perly z  pomyslného náhrdelníku, který svým návštěvníkům letošní festival nabídne,“ říká Zuzana Zatloukalová, dlouholetá hudební redaktorka Českého rozhlasu a spolutvůrkyně festivalové dramaturgie.

Haydnovy hudební slavnosti přináší každoročně do regionu značnou porci skvostné hudby, navíc ve špičkové interpretaci. Region a s  ním celá kulturní veřejnost si tak každoročně připomíná působení hudebního génia Josepha Haydna na zámku hrabat z Morzinu v Dolní Lukavici v  letech 1758-61. „Věříme, že i letošní ročník, v  pořadí již 27., naplní posluchačské očekávání a že hudební mystérium, kouzlo starých památek i půvab jižního Plzeňska přiláká na festival další z  řady milovníků krásné hudby a romantických zážitků,“ dodává Milan Fiala. (tz)

Foto Česká společnost Josepha Haydna – soubor Concerto Aventino, který vystoupí na zámku v Nebílovech

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *