Gymnázium a rokycanská Střední odborná škola úspěšně reprezentovaly Česko na Euroweeku v Toskánsku

Vybraní žáci a učitelé Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany se zúčastnili mezinárodního setkání Euroweek, které tentokrát proběhlo v italském městě Empoli. Představili zde svoji školu i Českou republiku a seznámili se s mladými lidmi z více než dvaceti zemí Evropské unie.

Studentské setkání Euroweek 2023 se konalo v toskánském Empoli. Podobně jako nedaleká Florencie je toto město známé bohatou historií a kulturním životem. Role hostitele se ujala místní škola Conservatorio Santissima Annunziata, která se zaměřuje zejména na výuku jazyků a jejíž historie sahá až do 17. století.

Program Euroweeku byl rozmanitý a pestrý. Účastníci měli možnost poznat vrstevníky z celé Evropy, diskutovat o aktuálních tématech, zapojit se do kulturního programu i sportovních aktivit, seznámit se s folklórem i tradiční kuchyní různých národů. Organizátoři připravili slavnostní vlajkový průvod městem, „středověké“ hry v místním parku, komentovanou prohlídku školy a města, tradiční mezinárodní bufet a výlety do měst Pisa a Florencie. Studenti navštívili místní technologické centrum, kde se seznámili s inovativními technologiemi a projekty.

„Pořádat logisticky náročnou akci a koordinovat aktivity pro více než 200 studentů z různých zemí se pro italské hostitele letošního Euroweeku ukázalo jako nelehký úkol a organizace se místy citelně zadrhávala. I tak se ale opět potvrdilo, že účast na projektu je pro studenty přínosná v mnoha směrech. Mají možnost porovnat různé aspekty života ve více než dvaceti evropských zemích a navázat kontakty s mladými lidmi z celé Evropy. Přirozeně se učí respektovat kulturní odlišnost a rozmanitost a v neposlední řadě prověří své jazykové a komunikační schopnosti,“ uvedl Mgr. Jan Zítek, učitel angličtiny na G+SOŠ Rokycany a zkušený koordinátor setkání Euroweek.

Projekt Euroweek beze zbytku naplňuje myšlenky, na kterých EU vznikla. O to víc překvapí, že nikdy nebyl ani částečně z prostředků Unie financován. Stojí na dobré vůli, ochotě a pracovitosti konkrétních učitelů, kterým je blízká myšlenka evropské spolupráce a kteří dokáží jednou ročně na dobu jednoho týdne přeměnit tuto myšlenku v realitu.

Zdroj: G+SOŠ Rokycany, ilustrační snímek https://www.annunziataempoli.it/

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *