Fronty na poštách stály na nové známky s Petrem Pavlem. Skoro všechny se hned rozebraly

Velký zájem je o známky s portrétem prezidenta Petra Pavla, prodává Česká pošta. Jejich celkový náklad je sto tisíc kusů aršíků. Pár už jich je k dostání spíš na menších poštách. Čím větší město a čím větší pošta, tam mizely nejrychleji.

Zájem o známky nemají jen filatelisté. Doma je chtějí mít i mnozí další lidé, kteří Petra Pavla volili. Ti si většinou pořizují dva aršíky – jeden rozeberou a budou známky lepit na dopisy a pohlednice a ten druhý si schovají na památku.

Na poště lze koupit známku jen v aršících po deseti, nikoliv samostatně. Známky na aršíku jsou v deseti barvách, které se vážou k nějakému místu, události nebo věci, které souvisí s českou kulturou a historií. Cena jedné známky je podle aktuálního ceníku České pošty 23 korun, celý aršík tedy nyní stojí 230 korun.

„Nominální hodnota je na známce zastoupena symbolem ‚B‘. Známky budou samolepicí a bude je možné zakoupit v takzvaném výplatním poštovním archu se všemi deseti barvami za 230 Kč. V první emisi tiskárna vytiskne 100 000 archů, tedy celkem milion známek,“ uvedla Česká pošta na svých internetových stránkách.

Autorem výtvarného návrhu známky je Petr Štěpán. Inspirací pro barvy na známkách byly například česká hymna, literární díla nebo tradiční řemesla. Na pozadí portrétu českého prezidenta tak lze najít barvy jako květolipová, českomotorková, babičkově malinovková, hřibově pravá, poskalinová, spodně kvašená, cibuláková, letněbouřková rozmarná, vontská špendlíková a šumněborová.

Zdroj: Česká pošta, ilustrační foto sberatelshop.cz a Česká pošta

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *