Fotogenické krásy jižních a západních Čech

Všichni přátelé a známí znají moji zálibu fotit si všechna zajímavá a neobvyklá místa především v Česku. Pokud si ale mám vybrat, vyrážím do svých nejoblíbenějších regionů v okolí Vltavy, Berounky a Ohře. Tedy do jižních a západních Čech.

Z každého místa mám vlastní fotoalbum a přidávám tam snímky z dalších a dalších návštěv. Začal jsem s tím před dvanácti lety, a tak mohu i srovnávat, co se kde zlepšilo anebo naopak zhoršilo či zmizelo úplně.

Možná se budete divit, ale já mám za nejfotogeničtější město husitský Tábor. Takové výhledy na údolí Lužnice z ulic Na Parkánech, Bechyňská, Ústecká nebo Budějovická nenajdete ani ve vyhlášených horských destinacích. Obrovské terénní převýšení s výhledem na střechy domečků „utopených“ v zeleni nutí každého návštěvníka alespoň na chvíli se zastavit a fotit tu nádheru. Ať už fotoaparátem nebo na mobil.

Jenom jedno místo se v jižních Čechách řadí na podobnou zážitkovou fotografickou notu jako Tábor – a to je Český Krumlov. Při poslední návštěvě jsem tam udělal přes čtyři stovky snímků tolika krásných míst, že je to až k neuvěření. Obrázky vinoucí se Vltavy pořízené ze zámku každému musí připadat jako z pohádky. Jakoby to někdo namaloval… A přesně takové skoro neuvěřitelné záběry je dobré si dát do fotorámečku a podívat se na něj vždycky, když jde na člověka splín nebo se s někým právě pohádal.

Přesouváme se k Berounce a nemůžeme tedy minout Plzeň. Kdo ji chce vidět z ptačí perspektivy, musí vyšlapat tři stovky schodů na vyhlídkovou věž chrámu sv. Bartoloměje na náměstí Republiky. A věřte, stojí to za to! Při dobrém počasí je vidět nejen celé druhé největší české město, ale také Šumava, Krušné hory i kopce Českého lesa. Jako krásná dáma se na obzoru na jižní straně objeví nejvyšší okolní kopec Radyně s typickou stavbou hradní zříceniny. Nedávno se jeden málo známý politik z Plzně nechal slyšet, že pokud vidí Radyni, ví, že je doma. A touhle větou se zatím proslavil nejvíc.

Západní Čechy – to jsou také lázně a zvláště jejich trojúhelník na Karlovarsku. Mariánské Lázně, Karlovy Vary i Františkovy Lázně jsou plné fotogenických krás. Z Františkových Lázní nemůžete odjet bez vyfoceného Františka, kterého turisté berou za symbol plodnosti. V Karlových Varech musíte vidět (a fotit) červený koberec před festivalovým Thermalem, světoznámý hotel Pupp nebo třeba čajové soupravy z některé z místních porcelánek či tryskající horké vřídlo. No, a Mariánské Lázně? Tam je „tahákem“ hrající fontána. Každé dvě hodiny ji dokáže doslova „rozhýbat“ jedna z šesti skladeb upravených tak, aby stovky trysek převedly noty do pohybu vody. A to se fotí opravdu nádherně. Málokomu se podaří udělat dva stejné záběry, Vlastně se to nemůže podařit nikomu, protože voda je rychlá a kombinace trysek se jen tak neopakuje.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *