Finále Plzeň bude víc sexy

V duchu velkých změn se ponese 29. ročník filmového festivalu Finále Plzeň, který se bude konat v dubnu příštího roku v západočeské metropoli. Jejich společným cílem je navrátit festivalu punc atraktivní a lákavé akce, kterým se pyšnil po svém obnovení v 90. letech minulého století. Nový organizátor, společnost Film Servis Plzeň s.r.o., chce zvýšit prestiž Finále Plzeň mezi odborníky i milovníky filmu, nabídka snímků má více sázet na kvalitu než kvantitu a nově by festival měl ve větší míře oslovit mladé publikum.

Zásadní je změna na pozici hlavního organizátora, příští čtyři roky bude Finále Plzeň pořádat společnost Film Servis Plzeň s.r.o., jejíž jednatelkou a majitelkou je dosavadní výkonná ředitelka festivalu MgA. Eva Veruňková Košařová. „Chceme navázat na to nejlepší, co festival Finále Plzeň dosud nabízel, ale zároveň bychom rádi odstartovali novou éru této akce.

Prakticky to znamená, že v programu bude ponechána stěžejní dramaturgie – rozdělení do tří soutěžních sekcí – avšak celková koncepce programu bude zpřehledněna, velký důraz bude kladen na zvýšení prestiže, v rámci čehož by tato akce měla získat patřičnou váhu mezi filmovými profesionály i laickou veřejností, ale rovněž ,sexy tvář´,“ říká Eva Veruňková Košařová. V programu si za poslední léta upevnila své postavení i sekce týkající se archivních snímků a také sekce České stopy v mezinárodních koprodukcích.

 

Se změnou organizátora souvisí i vytvoření úplně nového loga. To i nadále symbolizuje ledňáčka, který je pro festival typický, neboť i jeho hlavní cenou je Zlatý ledňáček, avšak doznal značné proměny. Ledňáček byl historicky zvolen proto, že se první ročník festivalu konal v lednu. Pro nové organizátory však představuje mnohem více. „Chtěli jsme našemu ledňáčkovi najít nový příběh, který bude současnou dramaturgii a směřování festivalu více vystihovat. Zvířecí ledňáček je přirovnáván k létajícímu drahokamu, který loví v křišťálově čistých vodách. I my symbolicky chceme, lovit v ,nejlepších vodách filmové produkce´, což představují soutěžní snímky, ze kterých vybírá nezávislá mezinárodní porota,“ přibližuje příběh ledňáčka ředitelka festivalu.

 

Nové logo Finále Plzeň navrhlo pražské grafické studio Carton Clan, s.r.o. tak, aby symbolizovalo nejen ledňáčka v jeho typických barvách, ale aby také připomínalo zmíněný drahokam. Zajímavostí pak je, že při pootočení loga o 90 stupňů doleva znázorňuje katedrálu sv. Bartoloměje – typickou dominantu města Plzně, které je od počátku místem konání Finále Plzeň.

Důležitou součástí Finále Plzeň zůstane televizní tvorba

Základní myšlenka zůstává stejná: Finále Plzeň bude i nadále bilanční soutěžní přehlídkou českých a slovenských celovečerních hraných a animovaných filmů, dokumentů a televizních projektů. Mimo soutěžní sekce uvede festival kompletní zbylou českou tvorbu na poli hraného a animovaného filmu, výběr českých dokumentů za poslední rok a výběr z nových slovenských a evropských filmů. Změní se však některé podmínky soutěže.

„Největší změnou u soutěžních sekcí bude jejich časové ohraničení. Dosud se do soutěže mohly hlásit snímky, které měly premiéru od jednoho do dalšího Finále (tedy cca od dubna do dubna). Po zralé úvaze jsme se rozhodli vytyčit časový úsek pro premiéru snímku na uplynulý kalendářní rok. Soutěžní snímky tak budou stejné jako u dalších filmových cen a bude tak o to zajímavější sledovat vítěze vzešlé od jiných porot a té naší mezinárodní,“ upřesňuje ředitelka festivalu. Sníží se také počet promítaných snímků s důrazem na jejich kvalitu. O snímky vzniklé od ledna do dubna, které se budou moci do soutěže přihlásit až v následujícím roce,  však návštěvníci nepřijdou – budou uvedeny ve zvláštní sekci. I v nadcházejícím ročníku usiluje vedení festivalu o projekce premiér či předpremiér nových českých snímků.

Nebudou chybět besedy, výstavy, představení kvalitních evropských snímků nebo platforma Industry Days, která prostřednictvím panelových diskuzí, workshopů či prezentací nabízí prostor pro nahlédnutí do pozadí tvorby filmů a kinematografie jako takové. „Soutěž televizní tvorby a k ní přidružený industry program nesmírně obohatily festival především po odborné stránce. V této oblasti vidíme velký potenciál, který je třeba rozvíjet,“ podotkla Eva Veruňková Košařová.

Novým prostorem bude DEPO2015 a možná i další…

Ve filmový palác a hlavní centrum Finále Plzeň se v dubnu 2016 opět promění Měšťanská beseda v Plzni. Měla by se stát neformálním živým prostorem, kam se lidé přijdou podívat na výborný film, ale kde si také mohou dát kávu ve festivalové kavárně, popovídat si, potkat známé tváře ze světa filmu a nasát festivalovou atmosféru.

Novinkou nadcházejícího ročníku je využití prostor DEPO2015. Soutěž dokumentárních filmů a část doprovodného programu se bude konat právě tam. Právě DEPO2015 je prostor, který by měl být blízký mladému publiku. V současné době se jedná ještě o jednom místě, kde má nově vzniknout festivalové kino. Je běžně nepřístupné a promítalo by se v něm pouze v době Finále Plzeň.         (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *