Filmy nominované na Cenu Pavla Kouteckého budou k vidění 7. a 8. června

http://www.jedensvet.cz/2016/download/imgs/1550_mallory-16.jpg

Stejně jako každý rok nabídne i letos v červnu festival Jeden svět plzeňským divákům výběr z českých dokumentů nominovaných na Cenu Pavla Kouteckého. Promítat se bude 7. a 8. června v plzeňské družstevní kavárně Inkognito (Husova ul., Plzeň). Vstupné je zdarma.

V programu najdete nejnovější časosběrný dokument Heleny Třeštíkové Mallory, který získal v loňském roce na MMF Karlovy Vary cenu za nejlepší dokument. V rámci projekcí nabídnou pořadatelé snímek V paprscích slunce, který nabízí pohled na život v současné Severní Koreji. „Film jsme již promítali letos během festivalu Jeden svět v Plzni, obě projekce však byly beznadějně vyprodané, a tak dáváme divákům třetí šanci,“ uvádí Veronika Vašků z týmu organizátorů plzeňského festivalu.

Do programu jezařazen i nesoutěžní snímek Drahý mistře, který sleduje osudy a dílo slovinského architekta Josipa Plečnika, který se podílel na úpravách Pražského hradu a významně přispěl k jeho současné podobě. „Dokument režíroval Pavel Koutecký. Vznikl jako součást výstavy Josip Plečnik – Architektura pro novou demokracii, která probíhala v areálu Pražského hradu v roce 1996,“ podotýká Veronika Vašků.

Divákům nabídne festival i dva krátké dokumenty. Studentský snímek Všechno skončí v jedné bedně přiblíží osobnost sběratele, gynekologa, chovatele, honorárního konzula, Holanďana i Čecha Oldřicha Uttendorfského. Devíti minutový dokument Království banánových krabic pak humorně vypráví o majiteli největší sítě antikvariátů v Praze, který s knihami obchoduje, ale sám je nečte.

Režisér Pavel Koutecký (1956—2006) byl jednou z nejvýraznějších osobností českého dokumentárního filmu. Cena spojená s jeho jménem je udělována od roku 2007. Cena Pavla Kouteckého, kterou organizuje Film & Sociologie a Divadlo Archa ve spolupráci s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, byla založena pro připomenutí této výrazné osobnosti dokumentárního filmu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *