Druhý život Jitky K. – Finále Plzeň podporuje projekt pro leukemiky

Příběh obrovské síly, kterou v sobě dokáže člověk nalézt, když se rozhodne vzepřít osudu. Tváří v tvář děsivé diagnóze se Jitka, energická a sportovně založená mladá žena, rozhodne bojovat a nad nemocí zvítězit.

Příběh mladé ženy, které nepříznivá diagnóza akutní leukémie radikálně změnila ze dne na den život. Jitka vypráví nejen o svých strastech na cestě k uzdravení, ale i nesmírně důležité podpoře svých blízkých a i zcela neznámých lidí, kterým její osud nebyl lhostejný. Tato osobní zpověď nese i touhu pomoci a podpořit pacienty a jejich rodiny, kterým také tato nemoc vstoupila do života. Film o boji se zákeřnou nemocí, naději a přátelství.

Premiéra na programu ČT2 14. 3. 2017 ve 21:05, repríza 15. 3. 2017 v 16:40. V průběhu filmu, ale i kdykoli jindy, mohou diváci zaslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS KOSTNIDREN na telefonní číslo 87 777. Nadace pro transplantace kostní dřeně z každé odeslané DMS obdrží 28,50 Kč.

O filmu:
„Jmenuji se Jitka. Můj život byl plný sportu, kamarádů a radosti. Přestěhovala jsem se do Prahy, kde jsem tvrdě makala jako trenérka ve fitness. Psalo se o mně v novinách, potkávala jsem zajímavé lidi. Ani ve snu by mě nenapadlo, co mě zmůže potkat.“  Po úvodních slovech se začne před divákem roztáčet spirála událostí, které vyrvaly Jitku z jejího „prvního“ bezstarostného života vrhly ji do toho „druhého“. Do života po překonání akutní leukemie.

V dokumentu režiséra Vojtěcha Kopeckého projdeme s hlavní protagonistkou všechny zásadní momenty uplynulých více než tří let. Od prvotních chybně diagnostikovaných obtíží přes absolutní vyčerpání, stanovení diagnózy akutní leukemie, nástup do nemocnice, chemoterapii, hubnutí, ztrátu vlasů, bolesti, nalezení vhodného dárce kostní dřeně a netrpělivě očekávanou transplantaci až po návrat domů, dlouhou rekonvalescenci a postupný návrat do normálního, ale už výrazně jiného života.

Kromě Jitčiny vnitřní síly a skvělé lékařské péče ukazuje film i další z nepřehlédnutelných faktorů, které přispěly k jejímu uzdravení –  lidi kolem ní a všechno, co pro ni dělali a stále dělají. Mnozí z nich ve filmu vystoupí a přinesou tak pohled z druhé strany, na to, jak nemoc dopadá na okolí pacienta, na jeho nejbližší.  „Nedovedu si představit, že bych neměla rodinu a přátele,“ přiznává Jitka, že bez jejich lidské, ale i finanční pomoci by svou dlouhou nemoc asi nezvládla. Stejně otevřeně mluví i o traumatu, se kterým se naopak musela vypořádat úplně sama. Po chemoterapii už nebude moct mít nikdy děti.

Přestože se dokument věnuje závažnému tématu, je v něm dost místa i pro humor, zavede nás nejen do nemocnice, ale i k Jitce domů, na večírek, trénink boxu, do studia Radiožurnálu nebo na Sněžku, kam Jitka po vyléčení pořádá s přáteli charitativní pochody na podporu Nadace pro transplantace kostní dřeně. Protože transplantace je pro mnohé pacienty jedinou šancí na život a dárci stále chybí.

„Může to potkat kohokoli. Chci všem pomoct najít sílu a motivaci k návratu do zdravého života,“ shrnuje Jitka Košínová poselství dokumentu o svém Druhém životě Jitky K.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *