Dolní Lukavice velkolepě oslavila svých 800 let

Osm set let od první písemné zmínky o obci Dolní Lukavice na jižním Plzeňsku si o víkendu připomněli místní obyvatelé a jejich hosté. Přilákal je sem program, v němž vystoupilo ke dvěma stovkám muzikantů, tanečníků a herců, včetně fotbalistů staré gardy Viktorie Plzeň.

V pátek obcí prošel kostýmovaný průvod, jenž se ohlédl za minulostí Dolní Lukavice, za životem v zámku i podzámčí, za řemesly a živnostmi, které tu vzkvétaly. Na hřbitově byl odhalen pomník místnímu písmákovi z 19. století J. V. Maškovi a přítomní věnovali vzpomínku i obyvatelům obce, kteří se nevrátili domů z bojišť obou světových válek.

„Sobotní program byl velmi pestrý a nabitý a z reakcí obyvatel vím, že jim doslova vyrazil dech,“ pochvaluje si starosta Vítězslav Opálko. V prostoru před místním zámkem se během třinácti hodin vystřídala dechovka, folklór, swing a hity Beatles a ABBY, tančil se swing, polka, letkis, kankán či se ve stylu barokním a nechyběly ani mažoretky. Vystoupily děti z místní základní a mateřské školy, dostavily se i historické osobnosti spojené s Dolní Lukavicí, hrabě Morzin, hudební skladatel Joseph Haydn a kosmonaut Jim Lovell a s programem zaměřeným na vesmír dorazila plzeňská Techmanie.

Foto Michal Böhm

„V úvodu sobotního programu jsme také ocenili řadu našich občanů. Příležitostné plakety dostali dárci krve, kteří mají některou z Jánského medailí, ocenili jsme děti, které se podílely na logu oslav a udělili jsme také tři čestná občanství. Získal je Jaroslav Kasl, Marie Loudová a Zdeněk Kot,“ dodává starosta.

Doprovodný program přinesl ukázku práce malých hasičů, Soptíků, a utkání místní fotbalové jedenáctky se starou gardou Viktorie Plzeň. První branka v něm sice padla až po dvaceti minutách, ale v následující třičtvrtěhodině jich padlo celkem patnáct, z toho tucet do branky domácích.

„Zápas začal tradičně: všichni hráči Viktorie chtěli útočit a dávat branky
ale tím umožňovali domácím vytvářet si šance. Brankář Mička  dělal v
brance divy a nedovolil domácím skórovat,“ popsal úvod zápasu manažer a hráč Ivan Bican. Nakonec Viktoria porazila Dolní Lukavici 12:3.

První historicky doložená zmínka o obci Dolní Lukavice pochází z roku 1216, kdy tento statek vlastnil blíže neurčený pan Štěpán. Nejvýznamnějšími vlastníky panství byl hraběcí rod Morzinů, jimž Lukavice patřila v letech 1666 až 1780. Právě v jejich službách zde působil mladý Joseph Haydn, jenž tu složil svou první symfonii zvanou Lukavická. Dnes je zámek v rukou posledních předválečných majitelů, rodiny Veverkových.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *