Do Dvorany slávy dnes vstoupil režisér Policie Modrava, emeritní sládek a známá házenkářka

Pojedenácté se dnes otevřela Dvorana slávy hejtmana Plzeňského kraje, aby do ní vstoupily další tři významné osobnosti regionu v oblasti podnikání, umění a sportu.

Manažer a jeden z nejznámějších sládků Václav Berka, přední český filmový režisér Jaroslav Soukup, jehož nejúspěšnější filmy i seriál se odehrávají v Plzni či na Šumavě a dlouholetá prvoligová hráčka a trenérka házené Libuše Škvařilová, to je trojice osobností, kterou letos uvedl hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard do jedenáctého ročníku Dvorany slávy. Tyto osobnosti převzaly z rukou hejtmana pamětní list a charakteristický kámen – achát.

Všichni tito lidé se narodili nebo jsou spjati s Plzeňským krajem a svojí pracovitostí, houževnatostí, profesionalitou, ale i morálními a lidskými vlastnostmi překračují jeho hranice. Do Dvorany slávy vstoupilo dosud 40 osobností.

Ing. Václav Berka
10. července 1956 v Plzni

Plzeňský rodák Václav Berka spojil celý svůj profesní život s plzeňským pivovarem.

Po studiu na Střední průmyslové škole potravinářské technologie a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze nastoupil Václav Berka do Plzeňského Prazdroje, po zaškolovacím tréninku nejprve jako technolog. Přes pozici sklepmistra, sládka, hlavního technologa a manažera závodu se stal v roce 1993 ředitelem pivovaru Gambrinus.

O rok později byl jmenován předsedou Dozorčí rady Plzeňského Prazdroje a zároveň působil jako hlavní plzeňský sládek. Vedle téměř pětadvacetiletého působení v dozorčí radě byl ještě manažerem plzeňského závodu Plzeňského Prazdroje a pak jeho starším obchodním sládkem.

Dnes emeritní vrchní sládek v Plzeňském Prazdroji Václav Berka je spoluautorem dvou českých patentů a autorem a spoluautorem přednášek na pivovarských konferencích v Čechách i v zahraničí.

 

Jaroslav Soukup
19. listopadu 1946 v Plzni

Plzeňský rodák Jaroslav Soukup je známý a úspěšný filmový režisér, scenárista a producent.

Jeho filmová cesta začala v roce 1961 v Klubu filmových amatérů v tehdejším Svazáčku v Plzni na Borech, kde natáčel své první amatérské filmy. Jeho 16 mm amatérský film Opačným směrem byl v roce 1966 oceněn Stříbrným plátnem na Mezinárodním festivalu amatérských filmů ve Švýcarském Nyonu.

Po vojně začal Jaroslav Soukup studovat režii hraného filmu na pražské FAMU a po skončení studií byl přijat do Filmového studia Barrandov jako scenárista a později jako režisér.

Filmové hity Vítr v kapse, Láska z pasáže, Kamarád do deště, Discopříběh, i jejich pokračování, oslovily především mladé publikum a dodnes se řadí mezi nejsledovanější v televizi. Poslední prací Jaroslava Soukupa je televizní seriál Policie Modrava, který patří mezi divácky nejúspěšnější české seriály současnosti.

Protože Jaroslav Soukup natáčel své celovečerní filmy převážně v místě svého rodiště a na Šumavě, výrazně se tak zasloužil o propagaci města Plzně a Plzeňského kraje.

 

Libuše Škvařilová
25. října 1950 v Plzni

„Už od svých třech let jsem věděla, že se můj život bude ubírat sportovním směrem,“ říká Libuše Škvařilová, jejíž život se točí okolo házené.

Její házenkářská kariéra odstartovala v klubu ČSAD Plzeň, kde se děvčata stala vícemistryněmi Československa. Následovala dorostenecká reprezentace a přesun na Slavii VŠ Plzeň, kde hrála 1. ligu žen. Přes dorosteneckou a juniorskou reprezentaci došla až do národního týmu. V roce 1975 přestoupila do Tatranu Střešovice. Po dvou letech se vrátila zpět do Plzně a ještě jako aktivní hráčka začala trénovat děti. Do roku 1992 byla trenérkou, hráčkou plzeňského klubu a ještě stačila krátkodobě hrát v Dánsku, kde získala velké zkušenosti.

V roce 1994 začala trénovat ženy na VŠ Plzeň. Řadu let trénovala výběr Plzeňského kraje.

“Trenérka Plzně roku 2011” Libuše Škvařilová spolu s manželem založila v roce 2002 házenkářský klub HC Plzeň, kde předává svoje zkušenosti dětem a podporuje je v myšlence: “smysluplně využívat volný čas sportem”. Vychovala řadu reprezentantů a kvalitních hráčů a hráček. Pořádá pravidelné kempy pro děti a mládež. (tz)

Foto Plzeňský kraj

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *