Dnes se otevřela nová část plzeňského historického podzemí pod centrem města – přístupná je jen s baterkami

Město Plzeň ve spolupráci s  Plzeňským Prazdrojem dnes slavnostně otevřely pro veřejnost novou část historického podzemí, které je jedním z  největších turistických lákadel Plzně. Čerstvě zpřístupněné podzemní chodby pod  Rooseveltovou ulicí mají délku 134 metrů a návštěvníci se v  nich budou pohybovat pouze za svitu baterek.

Nová trasa bude pro veřejnost otevřena jen několikrát do roka. První návštěvníci do ní mohou zavítat 15. února a pak každý den až do konce února vždy v  16 hodin. „Jsem moc rád, že  můžeme návštěvníkům zpřístupnit novou část plzeňského podzemí. Věřím, že to bude pro  řadu lidí důvod se do podzemí opět podívat. V  nových chodbách není elektrické osvětlení, takže si zde návštěvníci užijí atmosféru historických chodeb za  svitu baterek,“ říká Rudolf Šlehofer, manažer oddělení historického dědictví a turismu Plzeňského Prazdroje.

Plzeňské historické podzemí bylo veřejnosti zpřístupněno v květnu 1985 a roku 2009 jej  do  správy převzal od města Plzeňský Prazdroj, který jej provozuje dodnes. Podařilo se mu vybudovat nový vstup do historických chodeb z  Pivovarského muzea ve Veleslavínově ulici a  nyní přichází s  rozšířením návštěvnické trasy. Na jejím otevření a zpřístupnění veřejnosti se Prazdroj dohodl s  městem Plzní a v  loňském roce se tato iniciativa stala součástí společné deklarace o spolupráci.

„Plzeňské historické podzemí je jednou z  největších zajímavostí středověké Plzně. I díky péči Plzeňského Prazdroje se zařadilo   mezi  nejnavštěvovanější památky v  centru města. Prodloužení prohlídkové trasy v  zážitkové úpravě s  baterkami určitě přiláká nové návštěvníky. V  nově otevřených prostorách si   budou návštěvníci sami svítit a   snadno si tak představí, jaké to bylo v  dobách dávno minulých,   kdy se do sklepů chodilo jen se svíčkou pro potraviny či led na chlazení piva a bylo vidět jen na  pár kroků. Věřím, že   tentokrát návštěvníci zažijí podzemí trochu jinak – možná s  příjemným mrazením v  zádech, ale určitě se přitom budou bavit,“ říká Martin Baxa, primátor města Plzně.

Doposud byla pro návštěvníky otevřená prohlídková trasa o délce 800 metrů, jejíž součástí je  historická vodárna s  replikou vodního kola nebo lednice – místnost, do které se dával led, který postupně a pomalu roztával a studená voda, která z  něj stékala, pak ochlazovala v  nižších patrech vybudované spilky a ležácké sklepy. Nově si tedy mohou návštěvníci projít až  934  metrů plzeňských chodeb.
Celé plzeňské podzemí tvoří rozsáhlý systém chodeb pod historickým centrem města. V  některých částech má dvě patra a pyšní se celkovou délkou 13 kilometrů. Podzemní prostory byly budovány s výstavbou prvních měšťanských domů ihned po založení města, tedy od konce 13. století, a původně sloužily ke skladování potravin, následně je využívali pivovarníci ke zrání a ležení piva. „V  podzemí je také zhruba dvě stě studní a voda z  některých z  nich se používala na výrobu piva. Do několika studní je možné během prohlídky nahlédnout, jednou studnou návštěvníci dokonce procházejí,“ říká Pavla Mášková z oddělení historického dědictví a turismu Plzeňského Prazdroje. (tz)

Ilustrační foto Plzeňský Prazdroj

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. Václav napsal:

    Zdravím,
    jsem slyšel, že má Plzeňské historické podzemí až 3 patra a to třetí že je údajně zaplavené vodou a že má délku ne 13 ale až 17 km. Přístupnou část má pod palcem jakýsi p. Rudolf a tu nepřístupnou Správa Veřejného Statku města Plzně. Údajně prý mají být v podzemí pod nám Republiky jakasi dvě jezírka tak nevím. Díky za odpoved

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *