Dnes odpoledne se ve Starém Plzenci čeká bouřlivá diskuse

Ve Starém Plzenci to vře. Nyní už lidi nerozděluje téma výstavby supermarketu v centru města , ale nový územní plán. Jeho veřejné projednávání je naplánováno již na tento čtvrtek a čeká se bouřlivá diskuse.

Radnice v novém územním plánu počítá se stavbou nových bytů a domů zejména v části Sedlec v blízkosti bývalé železniční traťové strojní stanice, s obchvatem centra města a s pokračováním průmyslové zóny ve směru na Ostrou Hůrku a k obchodnímu centru Olympia v Černicích. A právě o těchto třech bodech se zřejmě bude mluvit nejvíc.

Nejvíc připomínek ke stavebnímu výhledu Starého Plzence shromáždili lidé kolem nově vzniklé místní organizace TOP 09. “Naprosto chápu, že je územní plán velmi složitý a komplexní dokument, který nikdy nemůže potěšit všechny občany města. Nicméně po diskuzích s občany jsme s kolegy dospěli k závěru, že by si územní plán zasloužil minimálně 5 výrazných změn, které se pokusím stručně shrnout,” napsal jejich jménem do místních Radyňských listů předseda tamní organizace TOP 09 Miroslav Hlaváč. S návrhem změn seznámili v úterý novináře také představitelé partnerské plzeňské TOP 09.

“V územním plánu se objevuje přeložení průtahu městem, který by měl nově vést přes školní zahradu směrem k nádraží a následně až k benzinové pumpě. Toto řešení nepovažujeme za příliš dobré. Budeme navrhovat, aby průtah nevedl přes školní zahradu, ale místo toho byl veden nad železniční tratí. Současně budeme požadovat, aby byly zachovány oba přejezdy přes trať na Radyňské ulici a u sběrného dvora, jejichž zrušení hrozí v souvislosti s plánovanou výstavbou druhé koleje na trati,” píše

Změnit plán na využití pozemků při vjezdu do Starého Plzence od nákupního centra Olympia, kde se počítá s pokračováním průmyslové zóny schválené již v roce 2006, je dalším protinávrhem TOP 09. “Míst pro průmyslové zóny je v okolí Plzně mnoho, nevidíme důvod, proč by takovou zónu měl mít u vjezdu i Starý Plzenec. Zvlášť když se zvyšuje snaha město prezentovat jako historické, turistické centrum a vedení města na tyto účely vynakládá poměrně mnoho peněz,” vysvětluje Miroslav Hlaváč.

Tomu se nelíbí ani výstavba 644 nových bytových jednotek, protože by to znamenalo výrazný nárůst obyvatel. Budeme usilovat i o to, aby byly Šťáhlavy napojeny silnicí na obchvat Losiné a tím byla odkloněna kamionová doprava do firmy KS Katalog – servis mimo Plzenec. Nakonec zapáté: Budeme chtít, aby alespoň v některých částech města (zejména v centru) byl zpracován regulační plán. Město s tisíciletou tradicí by mělo mít alespoň základní požadavky a podmínky pro to, jaké stavby mohou v jeho centru vzniknout,” shrnuje návrhy Hlaváč.

Veřejné projednávání územního plánu ve čtvrtek chystá radnice ve velkém sále Lidového domu na Malé Straně, aby se ho mohlo zúčastnit co nejvíce lidí. Jeho představení a pak diskuse by měly začít v 16 hodin, a jak je v Plzenci zvykem, jednat se bude určitě do pozdních večerních či nočních hodin.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *