Divadlo J. K. Tyla v Plzni letos rekordně zvýšilo návštěvnost svých představení

Výrazně vyšší návštěvnost představení má letos plzeňské čtyřsouborové Divadlo J. K. Tyla. Od ledna do prosince dosahuje rekordních 92,5 procenta a překonala tak i návštěvnost z doby před pandemií koronaviru, řekl ČTK ředitel divadla Martin Otava. Divadlu sice na polovinu klesl počet abonentů, který byl s 10.500 abonentů nejvyšší v Česku, propad ale vynahradil a předčil prodej vstupenek na jednotlivá představení.

„Je to velké potěšení v této těžké ekonomické době, kdy se vše zdražuje, náklady na inscenace jsou mnohem dražší, materiály, elektřina jdou nahoru. Našim velkým štěstím je, že diváci projevují o naše představení neuvěřitelně navýšený zájem. Od ledna máme 92,5procentní návštěvnost, skrz naskrz všemi soubory, to nikdy nebylo,” řekl Otava. Když před devíti lety nastupoval do funkce, byla podle něj návštěvnost pod 80 procenty. Postupně se zvýšila na 87,91 procenta v roce 2019, pandemie koronaviru a značné omezení provozu snížily návštěvnost na 71,46 procenta v roce 2021. „Propad návštěvnosti po covidu byl celorepublikový a nikdo nevěděl, kam se to vyvine. Protože divák si už nepokládá otázku na co jít do divadla, ale zda jít do divadla. A to byl takový katastrofální scénář a já jsem velice rád, že diváci si uvědomili, že divadlo je něco jiného než sedět doma u televize a dívat se na to divadlo třeba zprostředkovaně. Že je to momentální zážitek, který se nebude opakovat,” uvedl Otava.

Divadlo podle něj maximálně šetří, ale tak, aby to nebylo vidět na představení, nezvedá vstupné a snaží se nalákat diváky na atraktivní tituly. „A ten divák nás nezklamává a podporuje nás tím, že do divadla chodí, a jen díky tomu my si můžeme dovolit tyto tituly. Například v muzikálu my hrajeme to nejlepší, co se uvádí na světě,” poznamenal Otava.

Za celý rok podle svých slov nebyl na jediné premiéře, která by se nepovedla. Jen z poslední doby vyzdvihl Shakespearovu činohru Richard III. „To je neuvěřitelně moderně, poctivě zpracované drama, to je inscenace, která se může předvést na jakémkoliv evropském festivalu a okamžitě musí získat divácký ohlas. Další premiérou je balet Čajkovskij – to vezme tak za srdce, že máte co dělat, abyste zvládli emoce a nebrečeli při baletu do kapesníku. A pak je to muzikál Jesus Christ Superstar, který vás opět sebere,” popsal.

V roce 2019 divadlo podle výroční zprávy uvedlo 610 představení, přišlo na ně 181.585 diváků a průměrná návštěvnost byla 87,91 procenta. V prvním covidovém roce 2020 divadlo odehrálo 241 z původně plánovaných 651 představení. Do divadla přišlo 66.688 diváků. V roce 2021 se podařilo v odehrát v hledištích 195 představení a 14 on-line přenosů, inscenace vidělo 41.741 lidí. Loni divadlo odehrálo 517 vlastních představení pro 137.506 diváků. Návštěvnost loni, v prvním pocovidovém roce stoupla na 78,75 procenta. Letošní návštěvnost ještě není sečtena, podle předběžných údajů bylo v začátku prosince prodáno 162.000 vstupenek na 555 představení.

Zdroj: Admin Divadlo a DJKT

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *