Divadlo J. K. Tyla oznamuje: Dolly se vrací! – Premiéra ve Velkém divadle je tentokrát v neděli

Muzikálový soubor Divadla J. K. Tyla uvádí slavný komediální muzikál o šarmantní dohazovačce, která při shánění ženichů nezapomíná ani na sebe. Na scénu Velkého divadla se muzikál Hello, Dolly! vrací po 18 letech od prvního nastudování v roce 1997. Slavný muzikál má premiéru v neděli 26. dubna opět ve Velkém divadle.

Libreto muzikálu zpracoval Michael Stewart podle komedie The Matchmaker – Dohazovačka amerického spisovatele a trojnásobného držitele Pulitzerovy ceny Thorntona Wildera, jejíž předlohou byla zase komedie rakouského divadelníka a dramatika Johanna Nepomuka Nestroye A jde se řádit. Svěží a vtipnou hudbu napsal skladatel Jerry Herman. Muzikál měl premiéru 16. ledna 1964 v St. James Theatre v New Yorku a v květnu téhož roku získal 11 cen Tony jako „nejlepší muzikál sezóny“. Ústřední píseň v podání Louise Armstronga (stejně jako slavná filmová verze s Barbrou Streisand z roku 1969) obletěla celý svět a stala se nesmrtelným hitem – právě tak jako celý muzikál. Dokonalým komediálním libretem a mimořádným úspěchem připomíná Hello, Dolly! svou o osm let starší  muzikálovou sestru My Fair Lady. V Čechách byla Hello, Dolly! poprvé uvedena 22. září 1966 na jevišti Hudebního divadla v Karlíně.

Na scénu Velkého divadla se muzikál Hello, Dolly! vrací po 18 letech od prvního nastudování v r. 1997.  Za skvělý výkon v titulní roli v režii Petra Novotného byla tehdy Stanislava Topinková Fořtová nominována na Cenu Thálie.

Novým nastudováním slavné Dolly bude v DJKT jako režisér debutovat známý herec a dabér Tomáš Juřička, jehož k plzeňské scéně pojí mnohé vazby osobní i rodinné. Jak jinak, když jeho maminka Marie Grafnetterová patřila od r. 1960 k hvězdám plzeňské operety, do nového tisíciletí vstoupila muzikálovými rolemi ve  Funny Girl, Šumaři na střeše a Šakalích letech. Na přelomu 80. a 90. let v operetě a v činohře působila i Tomášova sestra Lucie Schneiderová Juřičková. On sám si plzeňská prkna ošlapal již v raném mládí, ještě dříve, než se pro hereckou dráhu vůbec rozhodl.

Na otázku, čím chce jeho inscenace upoutat a okouzlit diváky, Tomáš Juřička odpovídá: „Hello, Dolly! je prostě Hello, Dolly!, a potřebuje, co potřebuje. Byť se jedná o příběh jednoduchoučký až naivní, má svůj půvab, vždyť vztahové a citové problémy jsou stále stejné, ať žijete v jakékoliv době. Jsou věci, které jsou v té komedii neopominutelné, a my si jen dovolíme sem tam z toho malinko někam ustřelit, aby kromě pamětníků ani dnešní mladý divák neměl dojem, že přišel na fousaté divadlo. Snažíme se udržet osu příběhu, takže jsme někde zamíchali skladbou inscenace. Přeházeli jsme a dokonce i rozpůlili některé scény, posunuli hudební čísla, změnili jejich pořadí – aby nám příběh fungoval od začátku do konce a zároveň aby získal pro dnešního diváka větší dynamiku a pestrost.“

Scénu navrhl Václav Vohlídal, kostýmy Ivana Brádková, hudební nastudování a provedení je v rukou dirigentů Pavla Kantoříka a Dalibora Bárty.

V roli sympatické dohazovačky Dolly Leviové budou alternovat dvě hostující stálice, Zuzana Krištofová a Ivana Jirešová. Zuzana Krištofová, držitelka Ceny Thálie za roli Velmy Kellyové v plzeňské inscenaci Chicaga, spolupracuje s DJKT od r. 2001. Inscenace Hello, Dolly! jí tady přináší desátou velkou hereckou příležitost, zároveň již počtvrté přijala úkol vytvořit pro inscenaci choreografii. Ivanu Jirešovou poznalo plzeňské publikum v r. 2002 jako Elizu Doolittleovou, od té doby tu odehrála více než stovku představení. Její poslední rolí byla Luisa Contini v muzikálu Nine.

Horáce Vandergeldera, jehož ani zaryté bručounství neochrání před Dollyiným šarmem, se s gustem ujal Jan Ježek, dva z řetězu utržené příručí Kornelia a Barnabáše hrají Pavel Režný či Petr Šudoma a Adam Rezner s Janem Fantou, přítelkyně Irenu a Minnii Petra Vraspírova s Karolinou Gudasovou a Eva Staškovičová s Kateřinou Falcovou. Jako Horácova neteř Ermengarda se v Plzni poprvé představí Kateřina Herčíková, jejím nápadníkem bude Ambrosius Kemper v podání Lukáše Ondruše. Diváci se rovněž mohou po letech odmlky těšit z návratu legendárních herců: František Dvořák (nezapomenutelný Horác z předchozí inscenace) se vrací jako Louis, v roličce Paní Bohaté se budou střídat Miluše Kupcová a Marie Grafnetterová.

Eva Ichová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *