Divadlo Alfa získalo cenu Erik za Putování dobrého Hanse Böhma Evropou

Nejinspirativnější loutkářskou inscenací minulé sezóny je „Putování dobrého Hanse Böhma Evropou“ plzeňského Divadla Alfa. Na festivalu loutkového divadla Přelet nad loutkářským hnízdem za to plzeňští divadelníci získali putovní cenu Erik. Předala jim jí na slavnostním večeru v Divadle Minor Nina Malíková, předsedkyně Českého střediska UNIMA (Mezinárodní unie loutkářů), které tuto cenu vyhlašuje. Autorská inscenace „Putování dobrého Hanse Böhma Evropou“ vznikla na základě skutečného příběhu, který zmapoval znalec lokální historie Jan Jeňýk Valeš, a je pod ní podepsán kolektiv v čele s režisérem a uměleckým šéfem Alfy Tomsou Legierskim.

„Jsme překvapeni, máme obrovskou radost a je to pro nás i velká satisfakce. Hans Böhm musel mít on-line premiéru v prosinci 2020, poprvé jsme mohli inscenaci představit živému publiku až letos v červnu na festivalu Regiony v Hradci Králové. Pak měl divácký úspěch na festivalech v Polsku a v Chrudimi.,“ řekla dramaturgyně Divadla Alfa Petra Kosová. Divadlo Alfa získalo cenu Erik již dříve za inscenace Tři mušketýři (2006), Krvavé koleno a jiné pohádky pro zlobivé (2007) a James Blond (2010).

Inscenace Putování dobrého Hanse Böhma Evropou vznikala zhruba rok a půl. Předobraz Hanse Böhma se jmenoval Hubert Ott a pocházel z multikulturního prostředí: jeho matka byla dcerou belgického ředitele holýšovské sklárny a otec německý hajný. Služebnictvo mluvilo česky a ve škole se učila angličtina a latina. Takto jazykově vybaven byl vržen jako mladý voják wehrmachtu do kolotoče druhé světové války.

Inscenace je součástí evropského projektu Connect Up, který je určen pro věkovou skupinu 12+. Projektu se účastní celkem 14 divadel a institucí z celé Evropy. Putování dobrého Hanse Böhma Evropou mohou školy využít při výuce dějepisu, společenských věd, zeměpisu nebo dramatické výchovy. Vznikl k ní workshop, metodické listy pro pedagogy a pracovní listy pro žáky a studenty.

Zdroj: Divadlo Alfa Plzeň – na titulním snímku přebírá cenu režisér Divadla Alfa Tomsa Legierski

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *