Divadlo Alfa se vrátilo z Turecka. Tleskali tam jeho loutkovému Chaplinovi

Loutkového Charlieho Chaplina a další hrdiny němého filmu v inscenaci CHA CHA CHA aneb CHArlie CHAplin a jiná CHÁska představilo s úspěchem plzeňské Divadlo Alfa v tureckém Izmiru. Na mezinárodním divadelním festivalu Loutkářské dny Izmir 2016, který probíhá od začátku března do poloviny dubna, uvedlo divadlo dvě představení maňáskové grotesky z autorské dílny Vítka Peřiny, Tomáše Dvořáka a Ivana Nesvedy. Obě sklidila potlesk a ovace diváků ve stoje.

Festival v Izmiru je největším setkáním loutkářů v Turecku a zároveň i významným festivalem na světové loutkářské mapě. Letošní jubilejní desátý ročník představil soubory z více než 30 zemí, kromě ČR například z Izraele, Spojených států amerických, Německa, Slovinska a dalších států. „Festival slavil letos kulaté desáté výročí. Proto pořadatelé usilovali o prestižní program, ve kterém novinka Divadla Alfa nesměla chybět,“ uvedl ředitel Alfy Jakub Hora.

 

Plzeňští loutkáři představili svoji loňskou novinku CHA CHA CHA v zahraniční verzi v anglickém jazyce s tureckými titulky. Představení, které je založeno na situační komice a gagu, překlad nijak zásadně nepotřebuje. „I v Turecku znají dobře němé grotesky a výlet do doby začátků filmu diváky velmi pobavil,“ dodal Jakub Hora.

 

Po představení si mohli turečtí diváci i zahraniční hosté festivalu na vlastní kůži vyzkoušet hru s českými loutkami. „Pozvali jsme návštěvníky přímo do zákulisí a nechali je zahrát si některé etudy. České loutky měly úspěch u dětí i dospělých. Ještě hodinu po představení jsme byli na jevišti a vysvětlovali lidem technologie českého loutkového divadla,“ řekl Jakub Hora.

 

To, že se Alfa líbila, dokazuje i fakt, že ihned po představení dostali plzeňští loutkáři nabídku na další hostování v Turecku. „Mohlo by to být ještě letos. Řešíme s pořadateli termín a produkční podmínky, snad to dopadne, protože turecké publikum je velmi srdečné a atmosféra pro loutkáře je tam příjemná,“ dodal Jakub Hora

 

Divadlo Alfa patří v zahraničí k nejžádanějším českým souborům, umění plzeňských loutkoherců v minulých letech obdivovali nejen diváci v mnoha zemích Evropy, ale také v Japonsku, Kanadě nebo Izraeli. České i zahraniční soubory se naopak sjíždějí do Alfy na mezinárodní festival Skupova Plzeň, který divadlo pořádá. Jeho 32. ročník se letos uskuteční v první polovině června.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *