Člověk v tísni radí: Pozor na mikropůjčky!

Foto:

Řada lidí má v předvánočním období hluboko do kapsy a hledá možnosti, kde si peníze půjčit. Společnost Člověk v tísni dlouhodobě upozorňuje na některé „šmejdské“ praktiky spojené s poskytováním úvěrů. Organizace nyní varuje před nebezpečím tzv. mikropůjček.

Procento lidí, kteří nejsou schopni uhradit nečekaný jednorázový náklad v řádu tisíců korun, je podle výzkumů v ČR vysoké.. Z pohledu člověka s finančními problémy se zdá být mikropůjčka vhodným a zdánlivě bezpečným řešením. ´Půjčím si pár tisíc na několik dnů, uhradím nečekanou složenku a po výplatě dluh zaplatím. Vyřízení mikropůjčky je navíc tak jednoduché – stačí poslat SMS, žádné složité papírování, ani podpis není třeba´.

V čem tedy tkví nebezpečí zdánlivě jednoduchých „půjček před výplatou“? „Důležité je si uvědomit, že opravdový byznys se na těchto půjčkách dá vytvořit až ve chvíli, kdy lidé nesplácí. S tím společnosti vědomě kalkulují a tomu přizpůsobují i podmínky, za kterých mikropůjčky poskytují,“ vysvětluje Michala Baslová, dluhová poradkyně společnosti Člověk v tísni. Strategie poskytovatelů mikropůjček přitom začíná vlídným krokem. „První půjčka je zdarma. Po jejím splacení je hned k dispozici půjčka druhá. Ta už však za nemalý úrok. RPSN se v případě mikropůjček pohybuje v řádu stovek i tisíců procent!“ upozorňuje Michala Baslová.

V případě dalšího prodlení naprostá většina společností neumožní upravit splátkový kalendář, ale za poplatek splátku pouze odloží. Tím ovšem dochází k tomu, že dluh neustále narůstá a to, co se dlužníkovi podaří splatit, nejde na umoření dluhu, ale pouze na poplatek za odložení splátky. Za každé prodlení je účtována také pokuta, nejčastěji v řádu několika tisíc korun. Kromě toho jsou ale zpoplatněny také upomínky, kterými společnost na prodlení dlužníka upozorňuje. „I když se jedná o poplatky pouze v řádu stokorun, naprostá většina společností nijak neomezuje počet a formu upomínání. A tak může chodit třeba denně upomínací SMS nebo email. Za měsíc se tak dluh jen na upomínkách může zvednout o tisíce korun,“ varuje dluhová poradkyně.

Základní mechanismy umožňující generování vysokých zisků na mikropůjčkách jsou tedy sankce, poplatky za upomínky a poplatky za odložení splátek. A to jsou nástrahy, které řadu lidí dostaly do nezvladatelné pasti dluhové spirály. „S problémy, které způsobila mikropůjčka, se setkáváme stále častěji. I když je na začátku případu třeba jen tří tisícový dluh, dopady na dlužníka jsou často nevratné,“ uvádí Michala Baslová. Ta dále upozorňuje, že u půjček nižších než pět tisíc korun není možné se obracet na institut finančního arbitra, který může u jiných dluhů proti neetickým praktikám pomoci.

Sledujeme také obchodní praktiky spojené s mikropůjčkami. Po schválení půjčky začnou chodit klientům výzvy k vyčerpání celého schváleného kreditu. „Půjčí-li si někdo např. tři tisíce a schválený limit půjčky je pět tisíc, pak mu mohou chodit třeba také každý druhý den SMS zprávy s výzvou, aby využil celý limit a půjčil si ještě zbylé dva tisíce,“ upřesňuje způsob nátlaku Michala Baslová. Ta důrazně doporučuje se mikropůjčkám vyhnout velkým obloukem.

(www.clovekvtisni.cz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *