Cirkus zlodějů má premiéru v Alfě. Napínavá podívaná z manéže je plná triků a vtipů

Na závěr sezóny připravilo Divadlo ALFA Plzeň premiéru detektivního příběhu Cirkus zlodějů. Za divadelní adaptací knížky známého současného britského autora Williama Sutcliffa stojí tvůrci Divadla ALFA dramaturgyně Petra Kosová, režisér Tomáš Dvořák a výtvarník Ivan Nesveda, kteří spojili své síly i při realizaci inscenace. Napínavá podívaná z cirkusové manéže bude plná triků a vtipů, které v sobě spojují jedinečnou poetiku ALFY se špičkovým loutkářským řemeslem. Českou premiéru měla v pondělí 10. června, slavnostní večerní premiéra bude v pátek 14. června.

Do města přijede Kudlův neuvěřitelný cirkus! Hadí žena Irina, silák Jasan, klauni Fanda a Manda a nejfrancouzštější Francouz na světě Maurice. A pochopitelně velký eskamotér a kouzelník Armin Kudla. Jenže za blýskavou cirkusovou fasádou se skrývá zločinný plán… Naštěstí malý osiřelý artista Vilda Estrada má srdce na pravém místě a smysl pro spravedlnost. A hlavně získá na svou stranu odvážnou kamarádku Hanku a jejího psa Šumáka. Zlo musí být potrestáno!

Adaptace literární předlohy známého současného britského autora Williama Sutcliffa „Cirkus zlodějů a tombola zkázy“ částečně přejímá i původní název. A využívá hlavní motivy předlohy. William Sutcliffe je britský spisovatel, který debutoval v roce 1996 knihou „New boy“. Píše do periodik The Guardian a Times, celkem napsal osm knih. Do češtiny byly zatím přeloženy pouze knihy „Cesta do Indie“ (2002) a „Cirkus zlodějů a tombola zkázy“ (2015). Překlad Vratislava Kadlece zaujal porotu literární ceny Zlatá stuha v kategorii „beletrie pro děti“ – a kniha kategorii vyhrála.

„V naší hře zůstává především hlavní motiv předlohy, tedy příběh, ve kterém děti musí odhalit zločinného principála Armina Kudlu, protože dospělí snadno podléhají jeho charismatu a květnatým řečem a výmluvám. Přímočaré dětské vidění se ale ošálit nedá,“ řekl ředitel Divadla ALFA Jakub Hora. Hrají Andrea Ballayová, Martin Sádlo Bartůšek, Petr Borovský, Martina J. Hartmannová, Josef Jelínek, Robert Kroupar, Lenka Lupínková, Radka Mašková, Marie Mrázková, Petr Vydarený, Aleš Kolovrat a Tomáš Jereš.

Režie se ujal umělecký šéf souboru Tomáš Dvořák. A ten je mistrem loutkových triků a vtipů! Cirkusové prostředí je pro jeho režijní um jako stvořené. A protože si přizval osvědčeného scénografa Ivana Nesvedu, je o loutkářská cirkusová kouzla postaráno. Tandem kmenových tvůrců Divadla Alfa Tomáš Dvořák – Ivan Nesveda má na svém kontě nejen legendární Tři mušketýry, s nimiž Alfa objela svět, ale i další úspěšné loutkové inscenace, mimo jiné například grotesku CHA CHA CHA aneb CHArlie CHAplin a jiná CHÁska, motorkářský muzikál Tři siláci na silnici či minisérii o Kašpárkovi.

Divadlo ALFA – premiéry sezony 2018/19

První premiérou sezóny byl příběh Honza. Honza? Honza!, který na motivy klasických českých pohádek napsal a režíroval Petr Borovský.

Autorská inscenace tandemu Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček Kde domov můj? se prostřednictvím obyčejné plzeňské rodiny ohlíží za dějinnými událostmi uplynulého století.

Hororová pohádka o tom, že zlo se často skrývá za nesmírně přívětivou tváří, Jako knoflík v hlavě (na motivy slavné knihy Koralína) byla třetí premiérou. Autorem předlohy je Neil Gaiman, velmi populární britský autor žánrů sci-fi a fantasy. Koralínu nastudovala hostující režisérka Linda Dušková.

Na závěr sezóny připravila ALFA detektivní příběh Cirkus zlodějů. (tz)

Foto Divadlo Alfa Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *