Chystáte se na lázeňský pobyt? Vybírejte podle destinace a typu lázní

Nedá se říct, které roční období je k návštěvě lázní nejlepší. Každý preferuje něco jiného. Lázeňské pobyty jsou tím pravým relaxem vždycky. Záleží jen na výběru typu lázní a destinace. Třeba v západních Čechách nemusíte vždycky jen do Karlových Varů, jsou tam i další, neméně krásné, lázně.

To, co z určité lokality dělá lázeňské místo, je konkrétní přírodní léčivý zdroj. Jsou lázně klimatické, lázně s prameny termální minerální vody či slatinné. Lázně Jáchymov jsou svým přírodním léčivým zdrojem naprosto jedinečné a odlišné. Léčí pomocí radonové vody, která nemá na rozdíl od jiných zdrojů účinky chemické, ale energetické. Unikátním zdrojem tohoto přírodního bohatství je v Jáchymově dodnes funkční důl, nejstarší v Čechách a pravděpodobně také v Evropě. Důl Svornost vznikl roku 1518 a na jeho dvanáctém patře, v hloubce 500 m pod zemí, se nalézají prameny radonové vody pojmenované např. po akademiku Běhounkovi nebo Marii Curii – Sklodowské.

Malé město, ale velké lázně v samém cípu západních Čech s přírodou a léčivými zdroji navracející sílu, zdraví a energii více jak dvě stě let – to jsou Františkovy Lázně. Letos město Františkovy Lázně prožívá svou již 229. lázeňskou sezónu. A na návštěvy svých slavných klientů tam vzpomínají stále. Patří mezi ne především zakladatel lázní císaře Františka I. a jeho dcera Marie Luisa, ale také známí hudební skladatelé a básníci. Spolu s Mariánskými Lázněmi a Karlovými Vary se Františkovy Lázně staly součástí světového dědictví UNESCO. A ve městě i v lázních je to poznat. Jedním z nekrásnějších lázeňských domů zasazený jako solitérní stavba doprostřed zeleně parku je hotel Imperiál. Není bez zajímavosti, že právě v něm byli cíleně seznámeni při svém pobytu v lázních budoucí manželé Zita, princezna bourbonsko-parmská a arcivévoda Karel I. Habsburský, budoucí císař.

Druhé největší české lázně – Mariánské Lázně – dostaly do vínku bohatství přírodních krás a nevyčerpatelné zdroje minerálních pramenů. Město parků, kolonád, půvabných pavilonů, Zpívající fontány a vycházkových cest si stále zachovalo kouzlo starých časů. Ve stínu kolonád se tam léčí minerálními prameny, slatinou nebo speciálním plynem. Přírodní léčivé zdroje Mariánských Lázní jsou vyhlášeny léčbou pohybu, trávení, ale třeba i gynekologických obtíží. Používají se zde zábaly a koupele z rašeliny a slatiny, naprostou raritou je však procedura zvaná Mariin plyn, při níž lázeňští hosté vdechují přírodní CO2 přímo z Mariina pramene. Výsledkem je zlepšená regenerace buněk a zpomalení procesu stárnutí. Tuto proceduru si jinde než v Mariánských Lázních nevyzkoušíte.

Placla

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *