Chirurgové Fakultní nemocnice Plzeň operují s pomocí 3D technologie

Lékaři chirurgické kliniky FN Plzeň provedli první 3D laparoskopickou operaci přístrojem Einstein Vision a zahájili tak novou éru v miniinvazivní operativě. Dnes ji odborníci a novináři mohli sledovat v přímém přenosu. Tato speciální laparoskopická sestava je prvním přístrojem svého druhu ve Fakultní nemocnici Plzeň.

„Jednou z priorit rozvoje naší nemocnice je pořizování nové zdravotní techniky. Snažíme se našim pacientům nabízet nejlepší dostupnou technologii a právě 3D laparoskopická sestava posouvá možnosti miniinvazivní chirurgie,“ říká ředitel FN Plzeň MUDr. Václav Šimánek. Základním rozdílem mezi 2D a 3D zobrazením je prostorový vjem. Standardní současné laparoskopické přístroje umožňují pouze plošné zobrazení, ve kterém operatér nevidí do hloubky. Při operaci s přístrojem Einstein Vision  mají všichni členové operačního týmu nasazené 3D brýle, díky kterým přesně vidí anatomické struktury v operačním poli, včetně hloubky operovaného místa.

„U některých operačních zákroků je velmi důležitá orientace kolem operovaného orgánu. Operatér vidí více detailů a hlavně vnímá hloubku. Práce s přístrojem je pro lékaře přesnější, komfortnější a bezpečnější. Pacientům přináší menší riziko možných komplikací, tím pádem kratší hospitalizaci a rychlejší rekonvalescenci,“ dodává přednosta chirurgické kliniky prof. MUDr. Vladislav Třeška, DrSc.

Lékaři chirurgické kliniky v roce 2015 provedli více jak 4 800 operací, z toho 1020 zákroků laparoskopickou cestou. Celkem 39 lékařů, 106 sester a další zaměstnanci této kliniky pečují o hospitalizované pacienty na 135 lůžcích a zároveň v ambulantním provozu. Nová 3D laparoskopická sestava přináší větší komfort operatérům, pacientům a zároveň přináší možnost archivovat celý průběh operace.

Gabriela Levorová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *