Český průmysl volá po zaměstnancích

Česká ekonomika má dobře našlápnuto, firmám přibývá zakázek a rostou tržby. Ruku v ruce s tím roste potřeba zaměstnanců, což potvrzuje analýza situace v českém průmyslu pracovního portálu Profesia.cz. Největší poptávka v prvním čtvrtletí 2015 je po lidech ze strojírenství (2111 inzerovaných pozic), výroby (2066) a elektrotechniky a energetiky (1476). Profese, o které výrobní firmy aktuálně nejvíce stojí, jsou dělník (533) a operátor strojů a zařízení (423).

 

Zájem je hlavně o odborníky ze strojírenství

Počet volných pozic ve strojírenství narostl o 39% na 2111 inzerovaných pozic, meziročně si stále drží první místo v počtu volných nabídek. Elektrotechnika a energetika navzdory třetinovému nárůstu počtu volných míst spadla z druhého na třetí místo. Na pomyslné druhé příčce ji nahradila výroba s 2066 nabídkami.

Z hlediska meziroční změny v prvním čtvrtletí výrazně stoupla poptávka v rámci dřevozpracujícího (nárůst o 214%) a textilního průmyslu (nárůst o 208%). Raketový nárůst o 374% však zaznamenala kategorie pomocné práce. Jistou šanci najít uplatnění by tak nyní mohli mít lidé bez kvalifikace, kteří patří mezi dlouhodobě nezaměstnané. Výrobní sektor zaznamenal meziroční změnu 161%.

 

Tabulka 1: Přehled pracovních nabídek v průmyslu podle oborů za 1. čtvrtletí

2015_5_profesia1

Zdroj: www.profesia.cz

Firmy nejčastěji hledají dělníky a operátory strojů a zařízení

Z hlediska počtu nabízených pozic si prvenství drží dělníci ve výrobě (533 volných míst) a operátoři strojů a zařízení (423). Třetí, nejčastěji nabízenou profesí, je sice konstruktér ve strojírenství (264), ale počet nabídek oproti loňsku o necelou desetinu poklesl.

Záporné znaménko se objevilo také u profese konstruktéra v rámci automobilového průmyslu, kde počet nabízených míst oproti stejnému období minulého roku klesl o 16%. I tak se však objevil v desítce nejvíce poptávaných pozic.

Naopak oproti loňsku stoupl počet pracovních nabídek na pracovním portálu Profesia.cz na pozici dělník o neuvěřitelných 620%. Radikální nárůst počtu volných míst zaznamenaly i profese operátor strojů a zařízení (504%), seřizovač CNC strojů (192%) a skladník (176%).

 

Tabulka 2: Top 10 inzerovaných pozic v průmyslu v prvním čtvrtletí

2015_5_profesia2

Zdroj: www.profesia.cz

Lidé nejčastěji hledají pozici skladníka, dělníka a řidiče

V žebříčku Top 10 pozic v průmyslu, které nejčastěji uvedli zájemci v životopisech v prvním čtvrtletí letošního roku, kralují tři profese – skladník (1186 životopisů), dělník (1100) a řidič (1049). Následuje balič s 541 životopisy, kurýr s 391 životopisy a operátor strojů a zařízení s 382 životopisy.

Zdroj: www.profesia.cz

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *