Češi stále více investují do bydlení. Rádi připlatí za nízkoenergetické řešení, bezpečnost a zdravé spaní

Hypoteční trh s historicky nejvýhodnějšími sazbami a celková ekonomická situace v ČR napomáhá stále rostoucím investicím Čechů do bydlení. Češi navíc ve srovnání například s Němci či Rakušany preferují „bydlení ve svém“. „Češi si rádi pořizují vlastní bydlení a také se jim vyplatí investovat do položek, které dlouhodobě zvyšují hodnotu nemovitosti. A pokud chybějí vlastní zdroje, dává v tomto případě dobrý smysl i dlouhodobý úvěr. Vidíme, že se v tomto směru situace opravdu mění. Lidé si k hypotéce berou ještě půjčku na vybavení nové domácnosti až 500 tisíc korun,“ říká Hana Drápalová Sberbank.

Náklady na provoz a zejména vytápění rodinných domů jsou dlouhodobě vysoké. Vytápění domu patří totiž k nejvyšší rozpočtové položce v těchto nákladech, a proto jsou tak lákavá nízkoenergetická řešení, která náklady výrazně sníží. Zateplení domu, kvalitní okna a profesionální řešení rekuperace šetří ročně desítky procent nákladů. Dostatečné zateplení a poctivá okna již lidé považují za naprostou nutnost a dnes vedle toho požadují také rekuperační řešení, protože zateplení samo o sobě může přinášet spíše problémy s vlhkostí a plísní než výhodu.

Péče o čistý domov

Mezi další vybavení, jehož popularita poslední dobou roste a které prokazatelně zvyšuje hodnotu nemovitosti, patří péče o čistý domov. „Vliv centrálního vysavače, tedy přímé odvádění nečistot mimo obytné místnosti, a jeho vliv na čistotu domova, se v posledních letech stal dostatečně známým. Panoval však mýtus o jeho cenové nedostupnosti, ale i v tomto se situace mění. V rostoucím počtu novostaveb i rekonstruovaných domů již tento recept na čistý domov najdete,“ říká Jiří Najman, Newag.

V době, kdy stále více dětí i dospělých trpí alergiemi na pyly, roztoče či jiné alergeny, které se mohou skrývat v domácím prachu, je investice do čistoty domova okolo čtyř desítek tisíc korun jistě vhodně vynaložená.

Bezpečnostní prvky

Dalším klíčovým prvkem, na kterém se vyplatí nešetřit, je dostatečné zabezpečení domu. Každý rok je totiž vykradeno přes 62 tisíc domů či bytů, z čehož drtivá většina je vykradena proto, že postrádá potřebné zabezpečení. Základem zabezpečení jsou bezpečnostní dveře. „Ty by měly být certifikované minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním minimálně ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře samotné,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení ze společnosti Next. Doplňkovým prvkem, kdy vám relativně nízká investice přinese velký efekt, je zabezpečení oken a balkónových dveří v přízemí bezpečnostními foliemi.

Zdravé spaní na míru

Jako investice do bydlení je stále populárnější také pořízení kvalitní postele a přírodní matrace na míru. „Lidé si stále více uvědomují, že v posteli stráví třetinu života a kvalita spánku má zásadní vliv na regeneraci organismu. Aby odpočinek byl opravdu dokonalý a hluboký, musí postel a matrace přesně odpovídat potřebám konkrétního člověka. Proto vyrábíme postele i přírodní matrace na míru,“ říká Jakub Šoufek, ředitel Johann Malle.

Přírodní materiály u zakázkové výroby převládají, protože jsou pro člověka nejpřirozenější a mají také nejdelší tradici. Dnes jen pro výrobu nejkvalitnějších postelí lze použít ty nejvhodnější přírodní materiály z celého světa. Tuhost matrací zajišťují pevnější materiály jako je například kokosové či bambusové vlákno, měkkost naopak poskytuje bavlna či len. „Nejvhodnější je kombinace více přírodních materiálů ve vrstvách, které zajišťují matraci optimální tuhost, a tím kvalitní odpočinek. Minimální počet vrstev v matraci je většinou pět, i v případě, že se jedná jen o dva použité materiály. Tak zajistíme zákazníkům maximální pohodlí během odpočinku,“ dodává Jakub Šoufek.

Těmito několika chytrými investicemi, které se celkově budou pohybovat v řádech jednotek procent celkové investiční částky, tak můžete zhodnotit svou nemovitost.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *