Cenu 1. června získal in memoriam disident Rudolf Battěk

Český a československý filozof, sociolog a bývalý politik Rudolf Battěk získal dnes v Plzni in memoriam Cenu 1. června. Ocenění města, jež mu bylo uděleno za trvalou obhajobu a prosazování principů demokracie a lidských práv a svobod, si z rukou primátora Martina Zrzaveckého převzala vnučka Rudolfa Battěka Ester Glasová. Předání ceny se uskutečnilo při slavnostním zasedání Zastupitelstva města Plzně. To se koná pravidelně od roku 1993 na počest událostí 1. června 1953, kdy Plzeňané veřejně vystoupili proti totalitnímu režimu.

„Nositeli Ceny 1. června se staly skutečné osobnosti, lidé stateční, odvážní, ve své mysli a ve svém konání svobodní. Byli a jsou nám morálními autoritami. Jedním z nich je i pan Rudolf Battěk, člověk, u kterého se touha po svobodě, touha po sociální spravedlnosti, politická a občanská angažovanost vždy a všude staly vnitřní a hlubokou součástí jeho osobnosti i celého jeho života,“ řekl při předání ceny primátor města Martin Zrzavecký. Připomněl, že Rudolf Battěk strávil během normalizace celkem devět let ve vězení, prožil nespočet výslechů a krátkodobých zadržení. „I přes tyto kruté perzekuce, které si dnes neumíme ani představit, nikdy neuhnul, nikdy se nevzdal,“ dodal primátor.

 

„Možná by bylo lepší, kdyby cenu přebíral dědeček sám. Byl by rád, setkal by se tu s dalšími svými kolegy, jistě by pronesl veselou řeč, humor ho neopouštěl za žádných okolností. Těší mě, že mám takového dědečka, který něco dokázal,“ uvedla vnučka Ester Glasová.

Návrh na udělení prestižní ceny Rudolfu Battěkovi podal první náměstek primátora města Plzně Martin Baxa. „Rudolf Battěk svým životním postojem, dílem i publicistickou činností trvale obhajoval principy demokracie a svobody i přes soustavnou perzekuci včetně několikerého věznění v 70. a 80. letech. Jeho dlouholetá publicistická činnost i jednotlivé teoretické práce významně přispěly k pochopení a prosazování demokratického státu,“ řekl již dříve Martin Baxa. Podle něj mohou být Battěkovy myšlenky i historie stále inspirativní.

Rudolf Battěk se narodil 2. listopadu 1924 v Bratislavě. Během pražského jara vykonával funkci poslance České národní rady a aktivisty Klubu angažovaných nestraníků, za normalizace byl odstaven z politických funkcí a pronásledován, v roce 1989 po sametové revoluci se stal politikem obnovené Československé sociální demokracie a předsedou Sněmovny lidu Federálního shromáždění, později aktivistou levicových (ale protikomunistických) a liberálních formací Klubu sociálních demokratů Občanského fóra, Asociace sociálních demokratů a Demokratů 92, působil též jako publicista a politolog. Zemřel 17. března 2013 v Bratislavě.

 

Cenu 1. června město uděluje zejména za významný přínos k objasnění a prosazení principů demokracie, svobody a spravedlnosti a za důslednou obhajobu lidských práv a svobod prostřednictvím tisku, rozhlasu a televize. Cena může být udělena i za dlouholetou publicistickou činnost a za soustavné prosazování uvedených principů i za jednotlivé práce, které zvlášť významně přispěly k jejich pochopení nebo prosazení principů demokratického právního státu. Laureáty jsou již například publicista, esejista a politický komentátor Jefim Fištejn, polský historik a publicista Adam Michnik, politolog, publicista a spisovatel Oto Ulč, bývalý prezident ČR Václav Havel, novináři Petra Procházková, Petruška Šustrová, Jaromír Štětina a další. Loni ocenění získal literární kritik, politický komentátor a publicista Bohumil Doležal.                         (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *