Cenu 1. června získá in memoriam disident Rudolf Battěk

Cenu 1. června udělí letos město Plzeň in memoriam panu Rudolfu Battěkovi, a to za trvalou obhajobu a prosazování principů demokracie a lidských práv a svobod. Rudolf Battěk (2. 11. 1924 – 17. 3. 2013) byl český a československý filozof, sociolog a bývalý politik. Během pražského jara poslanec České národní rady a aktivista Klubu angažovaných nestraníků, za normalizace odstaven z politických funkcí a pronásledován, v roce 1989 po sametové revoluci se stal politikem obnovené Československé sociální demokracie a předsedou Sněmovny lidu Federálního shromáždění, působil též jako publicista a politolog.

„Svým životním postojem, dílem i publicistickou činností trvale obhajoval principy demokracie a svobody i přes soustavnou perzekuci včetně několikerého věznění v 70. a 80. letech. Jeho dlouholetá publicistická činnost i jednotlivé teoretické práce významně přispěly k pochopení a prosazování demokratického státu,“ uvedl první náměstek primátora Martin Baxa, který návrh na udělení ceny Rudolfu Battěkovi podal.

Cena 1. června bude předána při slavnostním zasedání Zastupitelstva města Plzně dne 1. června 2015 jako vzpomínka na veřejné vystoupení Plzeňanů proti totalitnímu režimu v roce 1953 (Den prvního zvonění). „Tato cena se uděluje zejména za významný přínos k objasnění a prosazení principů demokracie, svobody a spravedlnosti a za důslednou obhajobu lidských práv a svobod prostřednictvím tisku, rozhlasu a televize. Cena může být udělena i za dlouholetou publicistickou činnost a za soustavné prosazování uvedených principů i za jednotlivé práce, které zvlášť významně přispěly k jejich pochopení nebo prosazení principů demokratického právního státu,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký.     (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *