Čeká vás kat i ponožková bitva. Tři dny bude Plzeň patřit Historickému víkendu

Vejšlap strašidel, historický a folklórní průvod Plzní i nahlédnutí do dob husitských válek nabídne od pátku do neděle 27. ročník Historického víkendu. Tradičně v polovině června Plzeň ožívá na celý víkend historií, a to na několika scénách v centru města. Nadace 700 let města Plzně pořádá Historický víkend od roku 1995 a těší se na na návštěvníky i letos.

“Realizátorem programové části jsou Rytíři Koruny České, s nimiž se podíváme především do dob husitských válek, konkrétně do roku 1433, kdy byla Plzeň právě husitskými vojsky obléhána,” přibližuje program ředitelka Nadace 700 let města Plzně Alena Kozáková. “Samotnou historickou událost připomene denní i noční bitva, která proběhne přímo na hlavní scéně na náměstí Republiky ve stínu katedrály sv. Bartoloměje, symbolu katolické věrnosti našeho města. Bitev se zúčastní zbrojnoši, rytíři, koně, vozy a děla,” dodala. Program začne 9. června v 16:30 a jeho vrcholem pátečního programu bude koncert skupiny Tempus, která zahraje „středověký rock“. Koncert začíná ve 20:30.

Velkým lákadlem je tradičně historický a folklórní průvod, který vyjde v sobotu 10. června ve 14:00 z Křižíkových sadů pod Prolukou, zamíří k Západočeskému muzeu, Brance a Smetanovou ulicí dojde na náměstí Republiky, kde bude přivítán. Průvod je pojat jako kdysi před 590 léty, kdy se Plzeň připravovala na obranu před husity a do Plzně se z okolí stahovali ozbrojenci i prostý lid. Vše je doprovázeno folklórními soubory. Na hlavní scéně pak primátor města slavnostně předá klíče od města aktérům slavností.

“Dalším oblíbeným průvodem bude i Vejšlap plzeňských strašidel, který se vydá na svou cestu městem v sobotu, po jejich reji na hlavní scéně, ve 20:45. K reji, který začne v 19:30, zahraje oblíbená Strašlivá podívaná. Na nejzajímavější masky čekají krásné odměny a možnost jít v čele průvodu,” uvedla Alena Kozáková.

Bohatý bude i doprovodný program. Na severní straně náměstí Republiky bude své umění předvádět plzeňský kat, umístěna tam bude i bojová aréna, kde proti sobě nastoupí rytíři v plně kontaktním boji. Vše doplní historické tržiště.
Atmosféru odlehčí kapely Milvus, Miritis, Turdus. Zatančí také tanečníci, zakejklí kejklíř a vystoupí známé duo Dubnička – Lahoda.

V Mlýnské strouze bude po celý víkend k vidění život v dobovém táboře. Bude tam nainstalována replika obléhacího stroje trebuchet, který pravděpodobně používali husité při obléhání Plzně jako jeden z mnoha praků.  Vše bude doprovázeno dětskými soutěžemi a atrakcemi.  V sobotu od 11:00 bude na programu ukázka palných zbraní, od 16:00 sokolnická ukázka, od 17:30 výcvik rytířů na koních a velkým lákadlem je i populární dětská ponožková bitva, která vypukne v 18:30.
Připravena bude i oblíbená kuličková dráha aneb Unavovadlo dětí, v sobotu a v neděli Pohádková cesta, která zavede malé i velké na nová místa v centru města. Těšit se můžete také na pohádkový muzikál v podání souboru Karkulka z Chrástu

Ve stejném termínu jako Historický víkend bude probíhat Mezinárodní folklorní festival CIOFF Plzeň 2022, takže budou moci zájemci navštívit i jeho scénu U Branky.

Historický víkend je jednou z nejnavštěvovanějších akcí v Plzni. Bohatý program pro malé i velké v letošním roce realizují Rytíři Koruny České a je přístupný zdarma. Aktuální informace můžete sledovat na facebookových a instagramových účtech Historického víkendu.

Zdroj: Nadace 700 let města Plzně

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *