Brigád je letos méně. Největší zájem je o místa v administrativě

Letošní léto je z pohledu nabídky brigád chudší. Ubylo míst v cestovním ruchu, zejména v tradičních místech, kam směřovaly davy zahraničních turistů. Nepřibývá ani nabídek v zákaznické podpoře, bankovnictví nebo administrativě, většina míst je ve výrobě, skladech a v retailu. Nabízená hodinová mzda se pohybuje mezi 100 a 140 Kč na hodinu, až dvojnásobek se ale dá vydělat ve výrobě nebo skladech u firem, které po uvolnění opatření získaly velké množství zakázek.
Letošní nabídka brigádnických míst je oproti jiným rokům chudší. Mohou za to zejména koronavirová opatření, která okleštila kulturní akce i cestovní ruch. O volná místa se tak přetahuje až trojnásobek zájemců. Podle údajů pracovního portálu Profesia.cz tak výrazně vzrostl počet reakcí na nabízené pozice – zatímco v roce 2019 se hlásilo na brigádnické místo prodavače v průměru 6 až 7 uchazečů, letos to je už téměř dvacet zájemců.O hodně vyšší zájem mají letos lidé také o práci telefonického operátora, pracovníka ve výrobě nebo odborného prodejce. Firmy ale hledají brigádníky zejména do výroby a skladů.

„Naše společnost využívá brigádníky v průběhu roku v omezené míře, protože vyrábíme zdravotnické pomůcky a mnoho pozic je vysoce specializovaných. V letních měsících nabízíme míst více, zejména ve skladech, kdy nám právě brigádníci pomáhají vykrýt dovolené. Máme stále velký objem zakázek, a tedy i expedovaného zboží, a tomu odpovídají i vysoké nároky na počet pracovníků v naší logistice a skladu,“ říká Tomáš Mertlík, ředitel společnosti Batist Medical.

To potvrzují i další zaměstnavatelé. Například český výrobce spodního prádla, společnost Styx, letos v létě přijímá brigádníky zejména do skladů pro expedici zboží. Vykrývá tak dovolené svých stálých zaměstnanců.

Pokud se týká atraktivity nabízených míst, nabídky firem a zájem brigádníků se aktuálně příliš neprotínají. Zájemce o přivýdělek lákají administrativní pozice od telefonisty přes referenta až po recepční. Poptávka firem ale směřuje jinam – hledají spíše sezonní pracovníky do výroby, automobilového průmyslu a do skladů.

Mezi zájemci o brigádu dominují mladí mezi sedmnácti a čtyřiadvaceti lety. Podle dat z Profesia.cz tvoří téměř polovinu pracovníků na dohodu a hledají především místa za kancelářským stolem, příliš je nepřitahuje těžká fyzická práce v řemeslnických provozech, na polích nebo stavbách. Také je pro ně zajímavé si nejen vydělat, ale také obohatit životopis o relevantní pracovní zkušenost, byť třeba jen několikatýdenní.

„U nás s brigádníky spolupracujeme celoročně, nejde jen o klasické letní zástupy za dovolené. Jsme díky tomu více flexibilní a vykrýváme tak nejen pracovní dobu zaměstnanců, kteří čerpají řádnou dovolenou, ale i dlouhodobé absence nebo situaci, kdy u klientů dochází ke krátkodobému navýšení počtu směn, například z důvodu konání nějaké akce. Brigádnické pozice jsou u nás rozmanité: od stevarda, přes recepční, až po zahradníka, údržbáře nebo odklízeče sněhu,“ říká Radoslav Kavulič, personální ředitel SSI Group.
Zdroj: Aspen.pr

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *