Boj o práci mezi mladými lidmi neustává

Pracovní trh se pomalu zotavuje. Ministerstvo financí ČR pro rok 2015 počítá s růstem HDP o 2,5 %. Podle Evropské komise by mělo HDP dosáhnout 2,4 %. Hledání práce především pro mladé lidi, kteří opouštějí školy, ale nebude i nadále snadné.

Počet nabídek pro absolventy, které byly zveřejněny za první tři kvartály roku 2014 na pracovním portálu Profesia.cz, oproti loňsku stoupl ze 4070 na letošních 5031. Přitom podíl, který tvoří absolventské nabídky, se takřka nezměnil. Stále tvoří necelou pětinu všech nabídek, aktuálně 17,4 %.

Firmy hledají především absolventy ekonomických a technických škol

I nadále platí, že informační technologie patří spolu s administrativou a financemi k sektorům s nejvyšším počtem pracovních nabídek pro absolventy. Mladí mají otevřené dveře i v obchodě a výrobě.

V meziročním srovnání se výrazně zvýšila příležitost pro absolventy najít si práci ve výrobě (124 %), v oblasti financí, účetnictví a ekonomiky (116 %) a v automobilovém průmyslu (105 %). K největšímu propadu naproti tomu došlo v sektoru obchodu, kde počet nabídek oproti loňsku nejvíc poklesl (-12,4 %). Záporné znaménko je nutné připojit také k informačním technologiím (-1,5 %).

Počet pracovních nabídek pro absolventy v prvním až třetím čtvrtletí v letech 2013 a 2014
2014_11_profesia_1

Zdroj: www.profesia.cz

Ve službách se o 1 pozici v průměru uchází 78 absolventů
Jak vypadá situace na druhé straně barikády u absolventů? Konkurence mezi mladými lidmi na pracovním trhu je pořád velká, ale šance získat práci roste s rostoucím počtem pracovních inzerátů. „Jak u absolventů, tak u lidí s praxí se však potýkáme s paradoxem. Přestože počet nabídek roste, uchazeči nejsou stále úspěšní, protože nesplňují požadavky zaměstnavatelů.“ dodala Kateřina Jaroňová z Profesia.cz.

Z pohledu absolventů je největší zájem o práci ve službách, kde na jednu nabídku v průměru odpovídá 78 mladých lidí. Na špici se pohybuje i právo a legislativa s 58,5 reakcemi na jednu nabídku, následována státní správou, kde se o jednu volnou pozici uchází 54,6 absolventů.

V telekomunikacích, farmaceutickém průmyslu, HR sektoru či stavebnictví je situace víceméně podobná, o volnou pozici bojuje v průměru 48 až 49 kandidátů. Se silnou konkurencí však musí počítat i absolventi technických a strojírenských oborů, na jedno místo v těchto sektorech připadá v průměru 43 zájemců.

Průměrný počet reakcí na 1 pozici pro absolventy podle oborů
2014_11_profesia_2

Zdroj: www.profesia.cz

Infografika

profesia

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *