Běžíme, abychom nemuseli utíkat. Už v sobotu na Šídlováku v půl jedenácté dopoledne

V sobotu se Plzeň potřetí připojí k celostátnímu Běhu pro Paměť národa.  Jeho termín byl kvůli koronaviru letos přeložen z května na 19. září. „Letos běžíme v duchu motta Běžíme, abychom nemuseli utíkat. Připomínáme si tak tisíce lidí, kteří z nejrůznějších důvodů a pohnutek opustili ve dvacátém století své rodné Československo. Ať už to byli židé, kteří prchali po nástupu Hitlera k moci, nebo Čechoslováci, kteří utíkali za svobodou po únoru 1948,“ říká ředitelka Paměti národa Plzeňský kraj Markéta Čekanová a dodává, že emigrantů bylo tolik, že každý člověk, který tu v té době žil, někoho takového ze svého okolí znal.

Trasa běhu zůstává stejná jako v minulých letech: start a cíl bude na Ranči Šídlovák a poběží se lesy kolem Kameňáku a Šídlováku. Na programu je opět trasa v délce 5 a 10 km, rodinný běh na 1 km a štafeta 5 x 1 km. Areál se běžcům otevře v 9 hodin a běhy na 5 a 10 km odstartují v 10:30 h. Akce proběhne za dodržení aktuálních hygienických opatření.

Zaplacením startovného všichni zúčastnění přispějí na rozšíření sbírky Paměti národa, jejíž příběhy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holocaustu, disidentů a dalších bojovníků za svobodu jsou inspirací a varováním před totalitními režimy. Výtěžek Běhu pro Paměť národa umožní natočit a uchovat další stovky jejich osudů. Každý účastník Běhu pro Paměť národa může i letos svůj běh symbolicky někomu věnovat. Je už jen na něm, zda poběží za babičku Irenu, která přežila holocaust, strejdu Oldu, který byl politickým vězněm, pradědu Mirka, který byl v legiích nebo třeba za Miladu Horákovou, letce RAF, odbojáře či zavřené novináře.

„Náš běh je spíše symbolický, ale váš dar, který věnujete formou startovného, je pro nás opravdovou pomocí. Přispějete na rozšíření sbírky Paměť národa, která připomíná, jak hrozné je žít v době nesvobody ve všech oblastech života a ukazuje hrdinství mnohých, kteří se postavili bezpráví a útlaku. Zatímco nám jde v běhu „jen“ o výsledný čas, pamětníkům šlo o život, čest a svobodu,“ říká Mikuláš Kroupa, ředitel a zakladatel Paměti národa.

Patronem plzeňského běhu je opět bývalý olympionik házenkář Vladimír Haber. Běh se koná pod záštitou primátora města Plzně Martina Baxy a starostky MO Plzeň 1 Heleny Řežábové. V celostátním měřítku se běh koná již popáté a v průběhu září a října se běží celkem na 11 místech po celé republice. První běhy se uskutečnily minulou sobotu.

Zdroj: Paměť národa, foto Milan Svoboda

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *