Bavorsko chystá pro Plzeň květiny i draka, který chrlí oheň

Nejen klasické bavorské záležitosti, jako jsou oblíbené klobásky, dechové kapely či dočasná proměna Meeting pointu na náměstí v bavorskou „Alpenhütte“, ale i současné umění nabídnou Bavorské kulturní dny na konci dubna.

V průběhu týdenního festivalu se v Plzni představí řada bavorských umělců, mimo jiné světoznámý chlapecký pěvecký sbor z Regensburgu ve Velké synagoze nebo rockoví hudebníci v klubech. Uskuteční se taneční představení, autorská čtení, workshopy pro školy i program pro rodiny s dětmi. Vrcholem bude nedělní svátek Květiny pro Plzeň, při kterém se na náměstí Republiky představí drak z historického představení  Drachenstich  – Skolení draka. Devět tun těžké technické umělecké dílo, které chrlí oheň, doprovodí do Plzně přes dvě stě herců z legendárního festivalu ve Furth im Waldu.

Záštitu nad celým týdnem převzal bavorský premiér Horst Seehofer. „Na sousední bavorské straně, obzvláště v Horní Falci, lidé o Plzni – Evropském hlavním městě kultury 2015 hodně hovoří. Tisíci tulipány, drakem z Furthu, báječnými kapelami, umělci, herci, bavorským pivem a kulinářskými specialitami chceme za bavorskou stranu 26. dubna při zakončující slavnosti Květiny pro Plzeň na náměstí Republiky ukázat obyvatelům, jak přátelské jsou naše vztahy,“ zve na Bavorské kulturní dny Hans Eibauer, ředitel Centra Bavaria Bohemia v Schönsee, které se již víc než deset let věnuje česko-německé přeshraniční spolupráci.

„Po Rakousku, jehož dny se odehrály v březnu, se tentokrát představí země, která je Plzeňskému kraji geograficky nejbližší – Bavorsko. Projekt Plzeň 2015 vyvolal na německé straně zájem a odezvu, která nás velmi těší. Velmi intenzivně spolupracujeme s cestovními kancelářemi a spolky, které sem turisty přivážejí, a můžu potvrdit, že o dění v rámci města kultury je opravdu velký zájem. Například na letní festival 9 týdnů baroka hlásí německé cestovky už teď vyprodáno. Je tedy přirozené, že bavorská kultura se představí v Plzni v tak velkém rozsahu a s tak zajímavým programem,“ říká marketingový ředitel Plzně 2015 Radovan Auer.

Program zahájí prezentace českých a bavorských učilišť na náměstí Republiky a koncert rockových kapel z Bayreuthu a Mnichova v klubu Anděl. V dalších dnech jsou připravena taneční a divadelní představení, na kterých se společně podílejí čeští a němečtí umělci. V DEPO2015 bude otevřena unikátní designová výstava Domus, kterou doprovodí koncert norimberských umělců. Uskuteční se bavorský filmový večer v kině Beseda. Zájemce o literaturu potěší představení knihy Unterwegs / Cestou a projektu Literatura v pohorkách a také autorské čtení Jaroslava Rudiše v Loosově interiéru v Bendově ulici. Koná se Den setkání plzeňské a řezenské diecéze, jehož součástí bude mše svatá za účasti obou biskupů. Školní děti se v rámci programu Bavorských kulturních dnů mohou těšit na závod na odrážedlech či projekt Pohádkové putování. Bavorsko se představí nejen kulturně, ale i kulinářsky. Několik restaurací a kaváren v Plzni nabídne v průběhu Bavorských kulturních dnů bavorské menu a Plzeňané tak budou moci ochutnat bavorské dobroty, jakými jsou  Bretzn‘ s Obatzda (preclíky se sýrovou pomazánkou), Leberkäs (játrový nářez), Zwetschgendatschi (švestkový koláč) či  Auszogne (smažené koblihové těsto). Na terase Meeting Pointu Plzeň 2015 se bude točit bavorské pivo

Květiny pro Plzeň v neděli 26. 4. Bavorské kulturní dny slavnostně uzavřou. Náměstí bude plné hudby, divadla, uměleckých intervencí, programu pro děti, česko-německých infostánků i bavorského piva a kulinářských specialit. Plzeň dostane unikátní květinový dar. Dopoledne rozdají žáci z plzeňských a partnerských bavorských škol na různých místech Plzně včetně tramvají, nádraží, ZOO i u nákupních center na sedm tisíc tulipánů s pozvánkou na náměstí, kde budou moci návštěvníci obdivovat kromě jiného i květinové logo Plzně 2015 složené jen z tulipánů. Akce se zúčastní asi 15 škol s více než 100 žáky, kteří budou v neděli dopoledne mezi 10 a 11 hodinou rozdávat květiny. Kdo si přivstane, má šanci získat květinový pozdrav.

Na náměstí se o senzaci postará drak z historického představení  Drachenstich– Skolení draka. Tato středověká legenda přiláká každoročně na letní slavnosti do Furth im Wald desetitisíce návštěvníků. Draku se dnes přezdívá Fanny a zatím jen jednou opustil svou domovskou sluj – podruhé se vydá do Plzně. Fanny je řízená nejmodernější elektronikou, je 20 metrů dlouhá, pět metrů vysoká a devět tun těžká, je to oheň chrlící technické umělecké dílo! Do Plzně ji doprovodí přes dvě stě herců z legendárního festivalu ve Furth im Wald.                                 (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *