Banka pomáhá zlepšovat vztahy mezi sousedy. V Dílech podpořila stavbu minipivovaru a pece na chleba

Československá obchodní banka, včetně jejích obchodních značek Era a Poštovní spořitelna, podporuje komunitní projekty v regionech již od roku 2007. Za tu dobu rozdělila v regionech už 24 milionů korun. Loňský rok byl vůbec prvním, který se zaměřil na zlepšování sousedských vztahů, a počet přihlášených žádostí svědčil o velkém zájmu.

Regionální fond rozvoje Poštovní spořitelny registroval v loňském roce 202 žádostí, z nichž 38 bylo nakonec úspěšných. Z Plzeňského kraje bylo přihlášeno celkem 15 projektů a z toho 4 byly úspěšné. Rozdělena mezi ně byla částka 333 380 korun.

Jedním z podpořených byl sousedský mikropivovar a pec na chleba v obci Díly na Tachovsku. Tamní Spolek Rodiče za hřiště si dal za cíl vytvořit atraktivní místo, které by posloužilo k setkávání občanů z obce. V souladu s chodskými tradicemi jsou hlavními tmelícími aktivitami při těchto setkáních společné vaření domácího piva a pečení chleba v tradiční venkovské peci. Záměrem projektu není však množstevní výroba produktů, ale společná cesta k jejich vytvoření. Projekt by měl sloužit k vytvoření podnětného prostředí, ve kterém mohou vznikat nová spontánní sousedská setkání a upevňovat se ta stávající. Obyvatelé obce se budou podílet nejen na samotné realizaci projektu, ale také na budování pivovaru a výstavbě pece. Projekt byl podpořen částkou 94 780 korun.

Právě teď Poštovní spořitelna otevírá další ročník grantového programu Regionální fond rozvoje s podtitulem souSedíme si. V jeho jarním kole rozdělí až 2 miliony korun. O finanční podporu se mohou ucházet projekty, které se soustředí na zlepšení sousedských vztahů. Do naplnění svých cílů by měly co nejintenzivněji vtáhnout místní občany a vzbudit v nich zájem o rozvoj dobrého sousedství.

Do Regionálního fondu rozvoje Poštovní spořitelny mohou své projekty hlásit nevládní neziskové organizace (spolky, obecně prospěšné organizace, ústavy, nadace, nadační fondy, účelová zařízení církví), příspěvkové organizace i obce. Maximální výše jednoho grantu je 100 tisíc korun.

Hlavním tématem tohoto ročníku je opět rozvoj sousedských vztahů. Regionální fond rozvoje s podtitulem „souSedíme si“ podpoří projekty zaměřené na rozvíjení činorodých a soběstačných sousedských komunit, do jejichž života se může zapojit každý, kdo má zájem a dobré nápady.

K vyhlášení letošního ročníku dojde 4. března 2015, přičemž uzávěrka žádostí proběhne 15. dubna 2015. Odborným garantem a realizátorem programu je Nadace VIA.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *