Až doroste, bude rozvážet plzeňské pivo. Václav Berka a Jana Tetourová pokřtili tříměsíčního Breta

Tříměsíční hříbě jménem Bret pokřtil o víkendu obchodní sládek Plzeňského Prazdroje, a. s. Václav Berka, spolu s plzeňskou operní pěvkyní Janou Tetourovou. Maminkou Breta je formanská klisna Barna, jedna z kobyl rozvážejících sudy s pivem Pilsner Urquell. Hříbě dostalo v rámci křtu nejen košík s jablky a mrkví, ale také pytlík ovsa s logem plzeňských obchodních sládků.

„Přeju ti, aby se ti povoznictví líbilo,“ prohlásil Václav Berka předtím, než mladého koně pokřtil několika kapkami plzeňského piva. Ke křtu došlo během víkendové akce Újezdecká podkova. Právě v této plzeňské části má stáje Jana Šůsová, které koně patří, a která s nimi rozváží pivo ve městě a jeho okolí.

Rozvážení plzeňského piva koňskými povozy má dlouhou tradici. V podstatě od uvaření první várky zdejšího ležáku v r. 1842. I když postupně tento způsob dopravy začaly vytlačovat nákladní automobily a na delší vzdálenosti také železnice, tradice formanských povozů přetrvala dodnes. Po druhé světové válce do roku 1957 jezdily koně například ještě po areálu pivovaru. I v druhé polovině minulého století se však občas objevovali zpravidla ve spojení s různými výročími.

Od r. 1990 opět jezdí pravidelně v plzeňských ulicích. „Jde o zachování tradice. A také o oživení města. Vidět koně v jeho ulicích je poměrně vzácné, a vidět koně s naším pivem v jejich postrojích a vozem dokonce krásné,“ prohlásil Václav Berka.

Formanství pro Plzeňský Prazdroj, a. s. obnovil Jan Šůs, po němž převzala štafetu jeho dcera. V letošním roce se vůz se sudy vydá v rámci oslav 175 výročí uvaření první várky plzeňského ležáku i do dalších měst.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *