Atom muzeum Železné opony v Míšově se v sobotu otevírá pro veřejnost

http://www.plzenskonadlani.mzf.cz/wp-content/uploads/2016/03/atom-muzeum-%C5%BEelezn%C3%A9-opony-v-m%C3%AD%C5%A1ov%C4%9B-zdroj-atommuzeum.cz_.png

V sobotu 9. dubna se poprvé v letošním roce otevře míšovské Atom muzeum Železné opony. V objektu Javor 51, který se nacházel přibližně dva kilometry za Borovnem, kdysi za dob „studené války“ sídlila ruská vojska.  Jednalo se tak o strategický vojenský areál, v němž se dokonce skladovaly jaderné hlavice. Prohlídka začíná od 13 hodin.

Od letoššního roku stačí pouze telefonická rezervace na čísle + 420 603 429 896. Je zde i možžnost otevření muzea v jiné dny pro šškolní skupiny, kluby nebo organizované zájezdy. Počet zájemců o prohlídku je omezen. Za rodinu nebo skupinu stačí vžždy pouze jeden telefonát. Pro skupinové návšštěvy nad 20 osob kontaktujte pana Milana Skočovského – + 420 603 429 896, e-mail: zsttop@volny.cz. Lze domluvit individuální termín i mimo stanovenou otevírací dobu.

Muzeum slavnostně otevřelo 17. srpna 2013 a nachází se v bývalém vojenském prostoru Brdy. O jeho vznik několik let usilovala skupina dobrovolných nadššenců sdružžených v Nadaci ŽŽelezné opony. Muzeum má totižž jedinečné genius-loci.

V době studené války zde byly skladované jaderné hlavice, které měly být připraveny k odpalu z nedaleké sovětské raketové základny v Rokycanech. Od roku 1965 do roku 1990 zde nebyl jediný občan Československa. Dokonce byl prý odepřen vstup Československé části delegace, která byla účastníkem cvičení Družba 1985.

V devadesátých letech zde byly skladovány bankovky a mince, které byly stažženy z oběhu v době měnové odluky od Československé federativní koruny k České koruně. Bylo zde umístěno na malém prostoru několik miliard korun. V novém tisíciletí zde na pět let spočinuly ostatky 4.400 bývalých vojáků wehrmachtu, kteří padli na území České republiky a nyní jsou pietně pohřbeni na vojenském hřbitově v Chebu. I nyní v roce 2014 se kažždý z návšštěvníků ocitne na vojenském území, kde není dovolen volný pohyb návšštěvníků. Nutná je registrace, občanský průkaz a přítomnost registrovaného průvodce. Našším cílem je zpřístupnit celou oblast Brdska nám vššem. Nadace železné opony.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *