Annínští skláři se vytáhli skleněnou krásou i pro královnu

Poslední červencový víkend se v Anníně u Sušice patřil Annínské pouti a souběžně i II. sklářské Anenské. Zahájeny byly v kostele sv. Mořice na Mouřeníně, kde bylo slavnostní požehnání u sochy Mořice, kterou stvořil Bartoloměj Štěrba z Kozojed. Pak se tak uskutečnil koncert Báry Basikové a  hostů Silvie Matičkové, Aleše Kohouta a dalších a rokycanského sboru.
Kostel byl plný do posledního místa a na akci nechyběla ani sklářská králova Lucie I. Annínská, jejíž korunovace proběhla vloni a a svůj post získala na dobu dvou let.
Samotná pouť se druhý den v sobotu odvíjela v centru Annína, kde mohli návštěvníci využít možnosti otevřených dveří sklárny a brusírny, zkusit si výrobu skla, prohlédnout si rodinnou hrobku rodiny Schmidů. Tato rodina získala annínskou sklárnu v roce 1863, který přinesl velký zlom v podobě rozvoje a modernizace. Ze sklárny na jedné straně vsi a z brusírny z druhé strany vyšel ve 14 hodin průvod sklářů, aby se s královnou všichni sešli u kapličky.
Sklářská královna zvolená v roce 2016 získala ke korunovačním klenotům ještě skleněný pohár a šperk na krk od tamních sklářů.
Pouť doplnil bohatý program, ve kterém mimo jiné vystoupily s tanečním číslem Annínské ženy, zahrály různé kapely, zraky přitáhla i hra na lahve plněné částečně vodou od Flaškinetu a další program.
Neděle pak patřila duchovní části poutě, začala procesím od kapličky, následovala  poutní mše a sladkou tečkou za velkou poutí v malé malebné šumavské vsi bylo hudební vystoupení v kostele na Mouřenci, kde zahrála na varhany Markéta Schley Reindlová a na keltskou harfu Sean Barry.  Korunovační klenoty byly opět uloženy, a tím skončily pouťové slavnosti.
Akci pořádali Přátelé Mouřence společně s Annínskými ženami. “Zkusili jsme uspořádat pouť před dvěma lety a povedla se, vloni jsme ji navíc spojili s oslavou 220. výročí sklárny. A tak vznikl nápad vytvořit tradici Annínských sklářských poutí, které budou stále připomínat historii zdejšího sklářství,” uvedl jeden pořádajících Lukáš Milota.
Ze Stříbra na pouť přijeli i Lucie Vaňková a Martin Hrubý. “Líbilo se nám hlavně ve sklárně a v muzeu skla. Koupila jsem si na památku dvě skleničky. Prošli jsme poutí, prohlédli si stánky a pak jsme cestovali zase dále. Bylo to příjemné zastavení a odjížděli jsme spokojeni, Annín je hezký,” uvedla Lucie Vaňková.
MARTINA SIHELSKÁ

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *