Annínsko je živá slepá ulice a zve na Festival skoro na konci světa

Annínsko, neboli údolí šumavského Annína s vesnicemi Rajsko a Nové Městečko, na kterým se tyčí kostel na Mouřenci, je letos poznamenané dopravními uzavírkami. Zejména uzavírkou, která začíná za dlouhoveským mostem a končí v Radešově, prochází kolem Annína a přerušila hlavní tah na Šumavu a hlavní proud turistů mířících do horních partií Šumavy. Do konce července byla uzavřená také silnice v Hartmanicích. Annínsko se tedy ocitlo ve slepé ulici a z pohledu motoristy takřka na konci světa. My místní jsme to ale nevzdali. Snažíme se všem dokázat, že Annínsko žije a že jsme živá slepá ulice. Důkazem  byly už desítky letních koncertů v kostele na Mouřenci (Žalman, František Nedvěd, Cimbálová muzika Milana Broučka atd.), v annínské kulturní stodole (Michal Tučný Revival Plzeň nebo Ivo Jahelka) i na jiných místech. Pozvali jsme turisty na IV. sklářskou anenskou pouť, při které jsme ustavili český rekord v počtu Ann na jednom místě a odhalili novou pískovcovou sochu svaté Anny. Turisty zveme na prohlídky památek nebo muzeí a na další akce.

Další “klubko” akcí je připravené na následující víkend. S mottem Annínsko žije – živá slepá ulice přicházíme s Festivalem (skoro) na konci světa. Kostel na Mouřenci pozve na denní i noční komentované prohlídky. Otevřená bude opět i sklářská kaple s hrobkou rodiny Schmid nad sklárnou v Anníně, kterou zdobí nová socha sv. Anny. Připravené jsou i koncerty. “V pátek večer od 19 hodin zazní v kulturní stodole v Anníně irská hudba v podání sušické kapely Paddy´s Bangers. Všichni členové kapely vyrostli pod vedením Josefa Baierla v Sušickém dětském sboru a nadále s ním spolupracují. Sbor letos slaví 50. narozeniny a koncert tak bude i oslavou tohoto sboru. Bude to jeden z posledních koncertů v annínské stodole, která na podzim půjde k zemi,” zve pořadatel Lukáš Milota. Hudba zazní o víkendu i v kostele na Mouřenci, kde v sobotu od 19 hodin vystoupí klatovská skupina Elias. “Připravili jsme spirituály a písně ve vícehlasých úpravách,” láká kapelník Pavel Koura.

Program na víkend připravily i oba sklářské provozy. Brusírna a galerie v Rajsku zve kromě klasických prohlídek a ukázek vinutí perlí na poslední letní sklářský večer. Začíná v pátek v 21 hodin. “Všechny vás zveme, ňamky a různé pochutiny jsou připravené. A téma bude staročeské,” zve Rajský dvůr hostry prostřednictvím Facebooku.

Doprovodný program k prohlídkám expozice připravila také sklárna v Anníně. V sobotu v 11 hodin zve na setkání se sklářskou historičkou dr. Jitkou Lněničkovou. “Půjde o komentovanou prohlídku naší expozice annínského skla a přednášku o místních sklářích,” upřesňuje Lněničková.

Telegraficky dle míst:

* kostel Mouřenec:

– prohlídky denně v 16 hodin, v pátek a v sobotu od 22 hodin prohlídky noční

– v sobotu v 17.30 h přednáška o faráři F. Andraschkovi, poté koncert skupiny Elias (od 19 h)

 

* stodola v Anníně:

– pátek v 19 hodin koncert irské hudby v podání skupiny Paddy´s Bangers

 

* kaple Schmid v Anníně:

– prohlídka je v sobotu v 10 hodin

 

* sklárna Annín:

– denně prohlídky expozice

– v sobotu od 11 hodin přednáška dr. Lněničkové

 

* brusírna Rajský dvůr v Rajsku:

– od pondělí do soboty prohlídky expozice

– v pátek od 21 hodin sklářský večer při svitu svíček a loučí

 

* kiosek v kempu Nové Městečko:

– pátek od 20 hodin zábava se skupinou Orchidea

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *