Animánie rozdala ceny. Projekce navštívilo přes tři tisíce lidí

Dvanáct cen a devět čestných uznání rozdala v sobotu večer porota festivalu Animánie. Přehlídka, která se zaměřuje na audiovizuální tvorbu dětí a mládeže, proběhla již pojedenácté. Šest ocenění putovalo letos za hranice, konkrétně do Belgie, Chorvatska, Egypta a Portugalska, ostatní ceny patřily českým tvůrcům, dvě ocenění si odnesly filmy vytvořené v Plzni.

„Zajímavé je, že zahraniční filmy měly větší kvalitu zpracování. Je to zejména proto, že instituce v západní Evropě mají výrazně lepší zázemí a lektoři dětem filmy na závěr profesionálně upraví. České dětské filmy jsou stále dělány tak trochu na koleni“, uvedl porotce Michal Kubíček.

Do nedělního odpoledne festivalové projekce navštívilo přes tři tisíce diváků, workshopy a festivalovými animačními dílnami prošlo 1200 dětí. Mezi nejúspěšnější programy festivalu patřily projekce filmů Pojar dětem a Lichožrouti, které doprovodili i jejich autoři Michal Žabka a Galina Miklínová. Velký ohlas sklidil také Lunapark filmových vynálezů.

V rámci Kolokvia mediální a filmové výchovy, které probíhá při festivalu, se sjelo do Plzně přes třicet odborníků a zástupců významných českých institucí, např. Národního filmového archivu, programu Kreativní Evropa, Fondu kinematografie nebo českých vysokých škol.

„Letošní festival patří mezi ty nejúspěšnější, a to jak z hlediska diváků, tak co se týče hostů a autorů. Na Animánii letos přijelo přes 100 mladých autorů, dvacet zahraničních tvůrců a přes 50 filmových profesionálů. Z toho pohledu je Animánie nejvýraznější přehlídkou audiovizuální tvorby dětí v mládeže v České republice,“ uzavřel ředitel festivalu Jan Příhoda.

Festival Animánie pokračuje až do úterý, a to uzavřeným odborným programem a projekcemi pro školy.

Festival Animánie 2016 a projekt Animánie podporuje město Plzeň, UMO 3 Plzeň, Plzeňský kraj, Ministerstvo kultury České republiky, Fond kinematografie, Vodárna Plzeň, Knauf Insulation, Stabilo a další partneři. Pořadatelé všem děkují za velkorysost a podporu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *